GŁOGÓW. Policyjna solidarność jeszcze bardziej niebieska. Z kim?

autyzmPodczas II Głogowskich Obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu (2 kwietnia) miejscowi policjanci noszą plakietki w geście solidarności z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem. I apelują o ich zrozumienie.  

– Dzisiaj ani pewnie jutro nie będzie lekarstwa na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z autyzmem żyło się lepiej – przekonuje podinsp. Bogdan Kaleta z głogowskiej komendy. – Niestety, świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest w Polsce bardzo niska. Jak pokazała akcja „Autyzm – całe moje życie“, reakcje na odmienne zachowanie osób z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone, a dorosły z autyzmem to dziwak lub „psychol” – dodaje.

Dlatego bardzo ważne są wszelkie inicjatywy, które poszerzają wiedzę dotyczącą tego zaburzenia, m.in. Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który przypada właśnie 2 kwietnia. A symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski.

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Takie osoby mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Inaczej odbierają wrażenia zmysłowe. Nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata – jest po prostu inne i zasługuje na zrozumienie.

Patronat honorowy nad II Głogowskimi Obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu objęli: prezydent Głogowa, starosta powiatu głogowskiego oraz Fundacja SYNAPSIS.

UR/FOT. KPP GŁOGÓW

Dodaj komentarz