GŁOGÓW. Pilnują porządku na rowerach

patrol_row3Dojadą tam gdzie nie dotrze patrol zmotoryzowany, poruszają się też szybciej niż patrol pieszy. Policjanci na rowerach od dziś dbają o bezpieczeństwo w parkach, na terenach zielonych i na wyłączonych z ruchu obszarach. Powiat głogowski przyłączył się do pilotażowego programu finansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Policjanci patrolować będą m.in. obszary rekreacyjne i turystyczne, czyli rejony, gdzie często nie może wjechać radiowóz. Funkcjonariusze podczas służby pełnionej w tej formie, będą także bliżej obywateli. Oprócz głównie służby patrolowej, rowery mogą być również wykorzystywane przy działaniach profilaktycznych a w uzasadnionych sytuacjach także przy działaniach operacyjnych.

– Patrol to na razie dwóch policjantów, którzy pełnić będą służbę od wiosny do jesieni. Ze względu na swoją specyfikę nie będzie on kierowany do interwencji domowych- mówi nadkom. Bogdan Kaleta z KPP w Głogowie.

patrol_row1Policjanci, którzy rozpoczęli służbę na rowerach w okresie przygotowawczym przeszli szereg specjalistycznych szkoleń teoretycznych i praktycznych, przeprowadzonych przez funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Podczas tych szkoleń policjanci nabyli umiejętności m.in. z zakresu wybranych technik interwencji i wykorzystania podczas nich roweru, dynamicznego przemieszczania się w patrolu, czy też jazdy w trudnym terenie np. po zboczu lub schodach.

Rowerowe patrole wystartowały również, m.in. w powiecie jeleniogórskim i bolesławieckim.

 

SZAT/FOT.KPP GŁOGÓW

Dodaj komentarz