Głogowski skarb składający się z zabytkowych monet powrócił już Polski, na razie do Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie, gdzie będzie można go podziwiać od 19 września.
Od maja ta niezwykła ekspozycja numizmatów wystawiana była Muzeum Deri w Debreczynie, na Węgrzech.
– Nasza eksportowa wystawa cieszyła się tam sporym zainteresowaniem – informuje Maciej Iżycki, rzecznik Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie. – Obejrzało ją ponad osiem tysięcy osób.
W Muzeum Lubuskim monety prezentowane będą do końca roku. Zanim wrócą do Głogowa, zainteresowani mogą sięgnąć po książkę pt. „Skarb średniowieczny z Głogowa: Analizy specjalistyczne i konserwacja wybranych zabytków” powstała w ramach projektu – „Analizy specjalistyczne i konserwacja zabytków ze średniowiecznego skarbu z Głogowa z 1987 r.”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Publikacja jest podsumowaniem prac i analiz które trwały od lutego do października 2013 r. W projekt zaangażowani byli pracownicy naukowi z Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego z Łodzi. Wykonali oni analizy składu chemicznego wybranych 150 monet oraz siedmiu sztabek i jednej bryłki srebra pochodzących ze skarbu odkrytego w 1987 r. na terenie głogowskich ogródków działkowych „Wenecja”. W ramach projektu przeprowadzono również analizy C14 próbek drewna z naczynia, w którym odkryto skarb, oraz wykonano konserwację ostatnich 78 monet ze skarbu, które odzyskano dzięki staraniom policji od nielegalnych poszukiwaczy. Konserwację przeprowadzono w Ośrodku Studyjno-Magazynowym Zabytków Archeologicznych w Głogowie. Publikacja wydana została w nakładzie 500 egzemplarzy i dostępna jest bezpłatnie m.in. w głogowskim muzeum. Można ją także pobrać również, zupełnie za darmo, ze strony internetowej MAH.
UR/FOT. MAH