Okupują ławki na Placu 1000-lecia, są napastliwi, wręcz wulgarni, załatwiają potrzeby fizjologiczne w miejscach publicznych, nie chcą pomocy, ale pieniędzy – to lista kilku zaledwie zarzutów skierowanych pod adresem części bezdomnych, jakich można spotkać w wielu miejscach w Głogowie. Problem nagłośnił ostatnio radny miejski ze Śródmieścia Sławomir Majewski. I wysłał w tej sprawie pisma do wielu instytucji, a także do policji.
O takich ludziach radny mówi wprost „menele” i zwraca uwagę, że nie dotyczy to wszystkich bezdomnych w mieście. Interwencję, jak dodaje, podjął na prośbę mieszkańców osiedla.
– Ci, którzy okupują ławki na Placu 1000-lecia są napastliwi, często wulgarni, zaczepiają innych domagając się złotówki lub dwóch złotych – mówi Sławomir Majewski. – A przecież to jest park i miejsce, gdzie chodzą, na przykład, matki z dziećmi.
Radny dodaje, że kolejny problem z takimi ludźmi jest przy ul. Poczdamskiej, gdzie on także mieszka. Tam z kolei bezdomni zalegają w miejscach tuż przy zsypach na śmieci: śpią, awanturują się w nocy, palą papierosy. A o pożar w takiej sytuacji nie jest trudno.
– No i śmierdzi – dopowiada Majewski. – Zresztą, sam proponowałem im pomoc, ale oni wcale jej nie chcą. „Daj złotówkę” – usłyszałem od jednego z nich. Tak nie może być! I mieszkańcy mają już dość.
Radny wysłał pisma w sprawie „meneli”, jak ich nazywa, m.in. do służb prezydenta miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Spółdzielni Mieszkaniowej i policji.
– Patrolujemy miasto w ramach naszych zadań i w razie potrzeby interweniujemy – mówi podinsp. Bogdan Kaleta z głogowskiej komendy.
Przypomina też, że w październiku zeszłego roku z inicjatywy policji oraz parafii na osiedlu Kopernika odbyło się spotkanie z bezdomnymi. Przyszli też przedstawiciele noclegowni oraz instytucji pomocowych i kościelnych zaangażowanych w pomoc tym osobom. Policjanci przekazali im specjalnie przygotowane ulotki, z krótką informacją o formach pomocy i miejscach, gdzie mogą ją otrzymać. Pozostali mówili o działalności swoich placówek na rzecz bezdomnych. Rzecznik komendy dodaje, że od listopada do marca policjanci interweniowali 321 razy w sytuacjach związanych z bezdomnymi.
We wtorek, 26 sierpnia, przy ul. Poczdamskiej ma się odbyć spotkanie w sprawie bezdomnych, którzy dają się we znaki mieszkańcom.
UR/FOT. S. MAJEWSKI
Interweniujemy – sraty-taty :/
Pod Tesco na Skarbku siedzą od rana do nocy, zaczepiają ludzi, żebrzą, biją się leżą pod ławką, piją, palą i śmierdzą.
I nit z nimi nic nie robi :/