GŁOGÓW. „Kresy 2015” – wzruszenie i wspomnienia (FOTO)

KRESYKapela Grodzieńska (na zdj.) otworzyła jubileuszowy, 20. koncert w ramach Głogowskiego Przeglądu Kultury Polskiej „Kresy 2015”, który odbył się w sobotę w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie. Sala widowiskowa była pełna, a występ – w jakże swojskich klimatach – poruszył wiele osób, np. podczas wspólnego śpiewania „Jarzębiny”. Najmłodsze artystki z zespołu powitały gospodarzy chlebem i solą. 

– Nikt nie spodziewał się, że „Kresy” tak się rozwiną – powiedział nam przed koncertem Leszek Lenarczyk, dyrektor głogowskiego Muzeum Archeologiczno – Historycznego, który dzień wcześniej odznaczony został brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. – Pojawiali się sceptycy twierdzący, że widzów ubywa, ale teraz przychodzą ich dzieci i wnuki. Kultywujemy pamięć o tym, skąd przyszliśmy do Głogowa – dodał.

Wspomniał też o Irenie Asmołowej ze Lwowa, „spolonizowanej Ukraince”, jak to określił, która brała udział w pierwszej edycji „Kresów” z kapelą „Wesoły Lwów” i przyjechała też na jubileuszową, gdzie wystąpiła w spektaklu „Na pełnym morzu”, według sztuki Sławomira Mrożka.

Poza debiutującą na „Kresach” Kapelą Grodzieńską, wystąpiły jeszcze Kapela Wileńska oraz stali bywalcy przegląduKapela Lwowska Fala.

Patronat nad jubileuszową edycją „Kresów” objął Grzegorz Schetyna, minister spraw zagranicznych. Nie przyjechał, ale przysłał list, który odczytał dyrektor MAH. Z gratulacjami i życzeniami przyszli też m.in. posłowie Ewa Drozd i Wojciech Zubowski. Osoby zasłużone przy organizacji imprezy otrzymały pamiątkowe medale, m.in. Barbara Mareńczak-Piechocka, dyrektor MOK.

W najbliższych dniach trwać będą zajęcia w ramach Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego, w której bierze udział młodzież mieszkająca na Kresach. W tym roku, jako motyw przewodni wybrano rok 1945, czyli zakończenie II wojny światowej. W programie są warsztaty i wycieczki, m.in. do Warszawy, Wilna i Brukseli.

UR

Dodaj komentarz