GŁOGÓW. Jak chronić dzieci i młodzież przed zagrożeniami?

media„Dostrzegam – reaguję! O problemie zażywania substancji psychoaktywnych przez dzieci i młodzież” – to temat profilaktycznej konferencji, która organizowana jest we wtorek, 21 kwietnia, w Zamku Książąt Głogowskich, w ramach II Kampanii „Młodzież bez uzależnień”. Akcja ta prowadzona jest przez Zespół Szkół Politechnicznych i Miejskie Centrum Wspierania Rodziny w Głogowie.

– Celem naszej konferencji jest realistyczne przedstawienie aktualnych zagrożeń i przegląd możliwości skutecznej interwencji wobec zagrożonych nimi nastolatków – informuje Anna Mazurkiewicz, jedna z organizatorek spotkania. – A kierujemy ją do osób, które mogą wesprzeć rodziców i ich dzieci w rozwiązywaniu problemów uzależnień, głównie: nauczycieli, wychowawców, policjantów, kuratorów oraz pracowników socjalnych. Jesteśmy przekonani, że nawiązanie kontaktów i współpracy, dyskusja oraz wymiana doświadczeń, pomogą nam w lepszym zrozumieniu sytuacji i bardziej skutecznym działaniu – dodaje.

Udział w spotkaniu jest nieodpłatny. Rozpocznie się ona o godz. 9.30 w sali konferencyjno-wystawienniczej w zamku. Potem podsumowany zostanie konkurs profilaktyczny dla dzieci i młodzieży pod hasłem: „Żyć w trzeźwości”. Do południa, w programie są dwa wykłady: „Dzieci i młodzież w „zawirowanym” świecie – pułapki ponowoczesności i postmodernistycznych modeli życia”, który wygłosi prof. Mariusz Jędrzejko, dyrektor Mazowieckiego Centrum Profilaktyki oraz „Zdrowotne i społeczne konsekwencje zażywania substancji psychoaktywnych. Możliwości leczenia osób uzależnionych na terenie Głogowa” – o czym mówić będzie lek. psychiatra Marta Kuźmiak, dyrektor Poradni Leczenia Uzależnień w Głogowie.

O godz. 12 przedstawiony zostanie raport z badań na temat zażywania substancji psychoaktywnych przez młodzież, jakie przeprowadzono wśród uczniów głogowskich szkół w ramach II Kampanii „Młodzi bez uzależnień”. Kolejny temat konferencji dotyczyć będzie doświadczeń z pracy z osobami uzależnionymi od środków psychoaktywnych, a swoimi spostrzeżeniami w tym zakresie podzieli się prof. Dorota Rybczyńska – Abdel Kawy, dyrektor Lubuskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Osób Uzależnionych i Współuzależnionych „LOPiT” w Zielonej Górze. Zaplanowano także warsztaty z certyfikatem na temat: „Narkotyki i nowe substancje psychoaktywne – rozpoznawanie zachowań. Zasady postępowania”, które poprowadzi prof. Mariusz Jędrzejko (początek o godz. 12.40). O godz. 14.45 nastąpi podsumowanie konferencji.

UR

Dodaj komentarz