„Wydrukowano w Głogowie. 300 lat głogowskiego drukarstwa” – to tytuł kolejnej wystawy, jaka 18 września zaprezentowana zostanie w Muzeum Archeologiczno – Historycznym.
– Muzeum posiada pokaźny zbiór zabytków związanych z drukarstwem, ale do tej pory nie były one traktowane w sposób całościowy, ukazujący historię i dorobek wydawniczy wszystkich oficyn głogowskich wraz z biogramami ich właścicieli – informuje Maciej Iżycki, rzecznik MAH.
Autorką wystawy jest Renata Matysiak. Na ekspozycję złożą się zabytki ze zbiorów muzeum, ale także głogowskie starodruki i czasopisma znajdujące się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu oraz Muzeum Okręgowego w Lesznie. Będą tam m.in. książki, gazety, sprawozdania szkolne, druki akcydensowe, mapy, pieniądze zastępcze czy karty widokowe wydrukowane przez głogowskich drukarzy.
– Osobną, ciekawą grupą zabytków włączonych w tę ekspozycję będą kamienie litograficzne wykorzystywane przez jedną z drukarni głogowskich – podkreśla Maciej Iżycki.
Dodaje, że wystawa ta ma, między innymi, zwrócić uwagę na to, że Głogów był bardzo ważnym punktem na wydawniczej mapie Śląska od XVII do XX wieku. W tym mieście, w XV wieku, urodził się Kasper Elyan, o którym mówi się, że był ojcem polskiego drukarstwa. A w XIX wieku publikacje zakładu kartograficznego Carla Flemminga zyskały tak dużą sławę i uznanie, że z powodzeniem konkurowały z renomowanymi firmami w całej Europie.
Na organizację ekspozycji muzeum otrzymało dotację w wys. 100 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A wcześniej resort wsparł m.in. wystawę „Skarb głogowski”.
UR/FOT. MAH