GŁOGÓW. Bezpłatna aplikacja z ostrzeżeniem przed zagrożeniami

GLOG_STAROS1Starosta głogowski Jarosław Dudkowiak zachęca mieszkańców powiatu do pobierania i korzystania z bezpłatnego programu informowania o możliwych zagrożeniach RSO. 

– RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania to program uruchomiony 1 stycznia przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, działający w oparciu o TVP Regionalna, ale także mobilną aplikację na smartfony – wyjaśnia Bartek Adamczak, rzecznik starostwa. – Jest to usługa, która umożliwia        powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach, zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, jak i w naziemnej telewizji cyfrowej, w telegazecie, a także w aplikacjach telefonicznych. Poprzez RSO rozpowszechniane są także poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych – dodaje.

Bezpłatną aplikację mobilną Regionalnego Systemu Ostrzegania można pobrać w sklepach z aplikacjami dla poszczególnych systemów operacyjnych (Android, iOS, WindowsPhone Google Play), a wyszukać w sklepach – po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”. Aplikacja        umożliwia dostęp do komunikatów wydawanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego urzędów wojewódzkich na terenie całego kraju. By zapoznać się z konkretnym komunikatem, wystarczy „ściągnąć” aplikację RSO, a potem wybrać dowolne województwo. W ramach RSO można otrzymać informacje: ogólne, meteorologiczne, hydrologiczne oraz o stanach wód. Poza tym, w części „dla kierowców” RSO może zawierać informacje drogowe.

Jak to działa w praktyce? Komunikat (ostrzeżenie) wydawany jest przez wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, a następnie w naziemnej telewizji cyfrowej (telewizja regionalna) oraz w aplikacjach telefonicznych.

– Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów – dodaje rzecznik starostwa. – W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów umieszczonych, na przykład, konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej, czyli łączącej telewizję z internetem, istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą filmową informację dotyczącą zagrożenia.

UR

Dodaj komentarz