II Głogowski Dzień Mózgu, który odbędzie się jest 28 marca w Miejskim Ośrodku Kultury (na zdj.)poświęcony zostanie zgłębianiu tajemnic funkcjonowania mózgu. W konferencji wezmą udział naukowcy z czołowych instytutów w Polsce.
– Jest to nawiązanie do Światowego Tygodnia Mózgu, obchodzonego w Polsce od kilku lat, przeważnie w dużych miastach akademickich – informują organizatorzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Porażeniem Mózgowym i Zespołem Downa „Dajmy Dzieciom Nadzieję”. – Konferencja ma za zadanie popularyzować najnowszą wiedzę oraz największe osiągnięcia naukowo-badawcze dotyczące funkcjonowaniu mózgu.
Przyjazd do Głogowa zapowiedział prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, najbardziej znany w kraju naukowiec popularyzujący wiedzę o funkcjonowaniu mózgu, który poprowadzi wykład pt. „Neurobiologia Moralności”. Będzie mówić o zachowaniu naszego mózgu, jak potrafi on nas oszukiwać, jak radzi sobie z natłokiem bodźców i jaki wpływ ma na nasze zachowanie. Prof. Jacek Jaworski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Komórkowej i Molekularnej w Warszawie wygłosi wykład pt. „Czy można zrobić mózg ze skóry” – o przełomowych odkryciach związanych z przeprogramowywaniem komórek i wpływie na zastosowaniu w medycynie. Prof. Jolanta Zawilska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wystąpi z wykładem pt. „Mózg na dopalaczach” – o wpływie tych środków na funkcjonowanie mózgu, a dr. Kinga Gzieło-Jurek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie będzie mówić o dwóch obliczach gleju, czyli o odkryciu roli komórek tworzących tzw. drugi mózg.
Ponadto, można będzie obejrzeć zakonserwowane mózgi zwierzęce, a pod mikroskopem – odpowiednio zabarwione komórki mózgowe. Rozdane też zostaną książki o tematyce związanej z wpływem dopalaczy na mózg.
Konferencja jest otwarta. Zapisy: pod adresem e-mail: dajmydzieciomnadzieje@tlen.pl lub sms pod numer 600380925. Wykłady rozpoczną się o godz. 10 w sali widowiskowej MOK.
UR