Folder o upadku głogowskiego grodu

„Głogów 1157. Upadek grodu” autorstwa Dariusza Czai, to nowy folder Towarzystwa Ziemi Głogowskiej wydany przy okazji 860. rocznicy zdobycia Głogowa przez cesarza Fryderyka Barbarossę. Mieszkańcy dostaną go bezpłatnie. 

„Anno Domini 1157, gdy Polską władali synowie Bolesława Krzywoustego, najstarszy z nich – wygnany przez pozostałych z kraju Władysław, towarzyszył zbrojnej wyprawie na Polskę cesarza Niemiec Fryderyka Barbarossy. W czasie tego konfliktu gród głogowski po raz ostatni był świadkiem zmagań polsko-niemieckich…” – więcej o wydarzeniach z XII wieku można będzie przeczytać w najnowszym folderze Towarzystwa Ziemi Głogowskiej pt. „Głogów 1157. Upadek grodu” informuje Dariusz Czaja, autor publikacji, wiceprezes TZG. – Zadanie dofinansowała Gmina Miejska Głogów.

Jak dodaje Dariusz Czaja, folder trafi do rąk głogowian bezpłatnie podczas wszelkiego rodzaju wydarzeń organizowanych przez TZG.

Jesienią ma się odbyć cykl wykładów dla młodzieży, podczas których ten historyczny okres będzie omawiany.

Na razie autor publikacji przedstawia krótkie streszczenie konfliktu. W wyniku podziału Polski na dzielnice po śmierci księcia Bolesława Krzywoustego w 1138 roku, jego synowie doprowadzili do bratobójczej walki. Najstarszy z nich – Władysław, został wygnany z kraju, znalazł ostatecznie schronienie na dworze cesarskim. Udało mu się doprowadzić do niemieckiej interwencji w Polsce w 1157 roku, kiedy cesarzem był Fryderyk I Barbarossa.

Armia Barbarossy wyruszyła 4 sierpnia 1157 roku. Po ponad dwóch tygodniach znalazła się w okolicach Głogowa i wraz z przybyłymi jednostkami czesko-morawskimi ruszyła na gród. A ten, położony był na wyspie i posiadał dogodne warunki obronne, a opływające go rzeki Odra i Barycz oraz kilka kanałów sprawiały, że był trudno dostępny.

Mimo to, stacjonujące w Głogowie oddziały piastowskie, widząc szybkość, zdecydowanie, a przede wszystkim przewagę strony atakującej, po podpaleniu grodu pośpiesznie go opuściły. Według relacji kronikarza czeskiego, do zajęcia Głogowa miały się wybitnie przyczynić oddziały czesko-morawskie, które jako pierwsze sforsowały Odrę i wkroczyły do palącego się grodu. Dopiero po nich przekroczyły Odrę oddziały Barbarossy. Obok spalenia Głogowa, na linii Odry podobny los spotkał również inną nadodrzańską warownię – Bytom Odrzański. Ostateczna linia piastowskiej obrony na Odrze została przełamana. Po przejęciu zniszczonych grodów, cesarz ruszył dalej w kierunku Wielkopolski.

Dodaj komentarz