Film o Zbrodni Lubińskiej na prestiżowym festiwalu

Film opowiadający o Zbrodni Lubińskiej „Rykoszety” został zakwalifikowany do Krakowskiego Festiwalu Filmowego. – To oznacza, że jego premiera będzie miała miejsce w Krakowie i to jest pierwszy festiwalowy cel, który zamierzaliśmy osiągnąć. To bardzo prestiżowa premiera i nominacja – nie kryje lubinianin Marcin Lesisz, współtwórca tej produkcji.

„Rykoszety” będą rywalizować z innymi produkcjami w konkursie polskim w kategorii krótki film fabularny. Już pierwszego dnia Festiwalu – 26 maja – odbędzie się pokaz tego filmu. Później wyświetlony zostanie jeszcze raz: 29 maja. Niezależnie od tego, czy produkcja zostanie nagrodzona, jej młodzi twórcy nie kryją, że już samo zakwalifikowanie do Krakowskiego Festiwalu Filmowego, na którym swoją karierę rozpoczynał między innymi Krzysztof Kieślowski, jest sporym wyróżnieniem.

Impreza odbędzie się już po raz 59. i jest jedną z najstarszych na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Podczas ośmiu festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 250 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są one w sekcjach konkursowych oraz w pokazach specjalnych. Festiwalowi towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami. Festiwal co roku odwiedza około 900 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, programatorów festiwali oraz liczna krakowska publiczność.

Rykoszety

– Cieszę się, że trafimy z tematem Zbrodni Lubińskiej szerzej do ludzi – mówi operator Marcin Lesisz, który od wielu lat myślał o opowiedzeniu historii Zbrodni Lubińskiej.

Krakowski Festiwal Filmowy to dopiero początek drogi „Rykoszetów”. Jego twórcy chcą pokazać film również na innych takich imprezach i to nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

– Film został też przyjęty przez Krakowską Fundację Filmową, która pod swoim skrzydłami będzie go reprezentować i wysyłać na zagraniczne festiwale. Poza tym samodzielnie zgłaszamy film na festiwale w Polsce i za granicą. Wciąż czekamy na wyniki selekcji festiwali międzynarodowych – dodaje Marcin.

Filmowcy właśnie dowiedzieli się, że ich produkcja na kolejny festiwal: Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film w Koszalinie.

Lubinianie mieli już okazję obejrzeć „Rykoszety”. Przedpremierowe pokazy odbyły się w ubiegłym roku z okazji kolejnej rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Pochodzący z Lubina Marcin Lesisz i nieznający wcześniej historii Zbrodni Lubińskiej Jakub Radej (reżyser) wraz z ekipą stworzy 30-minutowy film fabularny, próbując oddać atmosferę i przybliżyć wydarzenia z sierpnia 1982 roku. Co ważne, nikomu nie zależało na zrobieniu dokumentu, choć przed powstaniem scenariusza odbyło się wiele rozmów z uczestnikami tamtych wydarzeń. Filmowcy chcieli stworzyć opowieść uniwersalną. Powstało więc kilku bohaterów, których losy przeplatają się z historycznymi wydarzeniami.

Do produkcji udało się zaangażować nie tylko młodych aktorów, tuż po szkole aktorskiej, ale i bardziej doświadczonych, jak Marta Ścisłowicz, Tomasz Schuchardt i Andrzej Chyra.

Więcej można przeczytać na oficjalnej stronie filmu „Rykoszety” na Facebooku TUTAJ oraz na stronie www.polishshorts.pl.

Dodaj komentarz