Czas wolny to ważny element życia człowieka. Nikt nie rodzi się z umiejętnością jego efektywnego spędzania. Dlatego co roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie wspólnie z Regionalnym Centrum Sportowym przygotowuje wiele zajęć, by dzieci i młodzież mogli ciekawie spędzić ferie zimowe.
Eksperci podkreślają, że istnieje konieczność kształtowania już od najmłodszego wieku umiejętności właściwego wykorzystania czasu wolnego tak, by podejmowane aktywności w odpowiedni sposób zaspokajały ich osobiste potrzeby, a przy tym były zgodne z pożądanymi wartościami. Czas wolny posiada walory zdrowotne, rekreacyjne, rozwojowe oraz wychowawcze. Pamiętać jednak należy o zasadzkach, jakie wynikają z jego błędnego zagospodarowania, m.in. ryzyko sięgnięcia po środki psychoaktywne.
– Na nieprawidłowe wykorzystanie czasu wolnego szczególnego narażone są dzieci. Po pierwsze dopiero poznają wartość czasu, który pozostaje do ich dyspozycji, uczą się go właściwie planować, rozwijając samodzielność decyzji. Po drugie czas wolny dzieci jest ściśle powiązany z czasem wolnym dorosłych. To rodzice są najczęściej inspiracją do zachowań w czasie wolnym dla dzieci w młodszym wieku szkolnym – mówi Aleksandra Danek, terapeutka z MOPS w Lubinie.
Niestety aktywność fizyczna, wycieczki, sport, ogólna aktywność na świeżym powietrzu jest wypierana przez korzystanie z komputera, Internetu oraz innych nowości technologicznych. Tymczasem czas wolny wykorzystany we właściwy, wartościowy sposób ułatwia kontakty i przeżycia społeczne. Dzięki tym kontaktom budzą się w dziecku potrzeby współdziałania z innymi, rezygnowania ze swoich postaw egoistycznych na rzecz wspólnego działania, wspólnej radości i wspólnych rozczarowań. Wspólny wypoczynek i wspólna zabawa to znakomita szkoła współżycia i współdziałania społecznego.
Rozwijającej się psychice nie wystarcza nauka szkolna. W zajęciach czasu wolnego, obok budzenia, rozwijania i kształtowania zainteresowań i uzdolnień dużą rolę odgrywają potrzeby rozrywki, przyjemności i zadowolenia po trudach nauki. Czas wolny stanowi więc dla rozwoju psychicznego źródło nowych przeżyć, sprzyja wytwarzaniu się pozytywnych cech charakteru jak koleżeńskość, uprzejmość, serdeczność, osłabiając lenistwo, niezaradność, samotność. Do walorów czasu wolnego na pewno zaliczyć należy odprężenie psychofizyczne organizmu.
Dobrym momentem do pokazania aktywnego i wartościowego sposobu spędzania czasu wolnego są przerwy w nauce szkolnej. W Lubinie organizowanych jest wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Są to m.in. „Sportowe Ferie”, które cieszyły się sporą popularnością w tym roku. Terapeuci Sekcji Profilaktyki Uzależnień, podobnie jak w ubiegłych latach, włączyli własne działania profilaktyczne, wzbogacając ofertę dla uczestników akcji. Dzieci, młodzież oraz dorośli mogli skorzystać z obecności stoiska profilaktycznego m.in. podczas gier i zabaw z piłką koszową, na kręgielni, ściance wspinaczkowej czy turnieju piłki ręcznej.
Uczestnicy uzupełniali specjalne kupony, opisując na nich swoje zainteresowania, sposoby na spędzenie czasu wolnego, lub propozycje tego, jak prowadzić zdrowy tryb życia. Każdy, kto zdecydował się na udział w zabawie profilaktycznej, mógł podejść do stoiska z uzupełnionym kuponem, podzielić się własnymi pomysłami oraz porozmawiać z terapeutą. Inną formą zabawy był quiz profilaktyczny na temat szkodliwości papierosów, alkoholu i narkotyków. Z pewnością była to ciekawa i niezapomniana lekcja dla każdego biorącego udział w zadaniu. Liczba chętnych przerosła wszelkie oczekiwania.
– Nie zabrakło również warsztatów z alko- i narkogoglami, które niezmiennie cieszą się sporą popularnością. Na ostatnie spotkanie przygotowaliśmy plakat, który wymagał uzupełnienia – mówi Małgorzata Woźniak, terapeutka z MOPS w Lubinie. Młodzi ludzie mogli zapisać na nim wartości, którymi się w życiu kierują, które są dla nich ważne. W błyskawicznym tempie plakat wypełniały treści takie jak: zdrowie, rodzina, miłość, przyjaźń, szacunek.
Wszyscy korzystający ze stoiska profilaktycznego byli nagradzani gadżetami. Do wyboru była piłeczka antystresowa z ciekawym nadrukiem, kolorowe opaski odblaskowe z hasłem promującym życie wolne od używek lub długopisem. Dodatkowo każdy młody uczestnik otrzymał słodycz i nalepkę profilaktyczną.
Rodzice, opiekunowie i inni dorośli również mieli okazję skorzystać z obecności terapeutów. Podchodząc do przygotowanego stoiska mogli porozmawiać na nurtujące ich trudne tematy z zakresu profilaktyki uzależnień. Chętnie przyjmowali materiały edukacyjno-profilaktyczne oraz ulotki informujące, gdzie szukać wsparcia i pomocy.
Fot. Pixabay