Elżbieta Witek nową marszałek Sejmu

Pochodząca z Jawora Elżbieta Witek została dziś wybrana na stanowisko marszałka Sejmu. Dotychczasowa minister spraw wewnętrznych i administracji zastąpiła Marka Kuchcińskiego, który kilka godzin wcześniej podał się do dymisji po informacjach o lotach jego i jego rodziny rządowym samolotem. 

W głosowaniu uczestniczyło 419 posłów. Za kandydaturą Witek było 245 posłów. Obecną wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską z klubu Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska poparło 135 posłów, a wiceszefową PSL Urszulę Pasławską – 29 posłów.

– Z wieloma z państwa znamy się od kilkunastu lat i myślę, że nigdy nie zdarzyła się taka sytuacja, że bylibyśmy na siebie źli, nie odzywalibyśmy się do siebie, bylibyśmy do siebie wrogo nastawieni – powiedziała Witek po jej wyborze na funkcję marszałka Sejmu.

Głosowanie poprzedziła prezentacja wszystkich kandydatek oraz debata w Sejmie. – Po tych smutnych latach, kiedy marszałkiem był Marek Kuchciński, którego żegnamy bez żalu i nie dziękujemy, bo już dawno powinien wylecieć i to nie samolotem, ale z funkcji marszałka Sejmu, który odbierał z tej mównicy głos, nie wpuszczał do Sejmu mediów, nie takich marszałków potrzebuje dzisiaj Polska – mówił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

– To jest osoba spokojna, mam nadzieję, że na ten krótki czas uspokoi emocje w Sejmie i mam nadzieję, że chociaż zdejmie kotarę, żeby chociaż w taki sposób spróbować otworzyć Sejm – skomentowała wybór Witek na stanowisko marszałka jej polityczna konkurentka Małgorzata Kidawa-Błońska.

Nowa marszałek Sejmu jest absolwentką wydziału Filozoficzno–Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, jak również studiów podyplomowych w zakresie wiedzy o Unii Europejskiej na tej samej uczelni. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka, a następnie dyrektor szkoły podstawowej i zespołu szkół ogólnokształcących w rodzimym Jaworze. Doświadczenie parlamentarne zdobywała jako poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. W latach 2015-2017 była ministrem-członkiem Rady Ministrów, Szefem Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, a także Rzecznikiem Prasowym Rządu. W czerwcu tego roku została powołana na urząd ministra MSWiA.

Przypomnijmy, że wybór Witek ma związek z rezygnacją z tej funkcji Marka Kuchcińskiego, który według medialnych doniesień miał używać rządowych samolotów do prywatnych celów.

Fot. sejm.gov.pl

Dodaj komentarz