Dzwonnica w Czerńcu uratowana

Udało się na czas wyremontować zabytkową dzwonnicę przy kościele w Czerńcu, w gminie Lubin. XVIII-wieczna drewniana konstrukcja od dawna chyliła się ku upadkowi. Remont nastąpił w ostatniej chwili.

Na terenie gminy Lubin zachowały się trzy zabytkowe dzwonnice. Ta wybudowana w latach 1791-94 obiekt przy kościele w Czerńcu była w najgorszym stanie. W zeszłym roku pojawiło się realne ryzyko, że budowla nie przetrwa zimy.

Od kilku lat proboszcz Tadeusz Żurek zabiegał o odnowę zabytku. Zaangażował zarówno mieszkańców, jak i władze gminy. Samorząd przekazał ponad 129 tys. zł, parafia dołożyła 43 tys. i remont przyszedł w porę.

Prace objęły m.in. wzmocnienie fundamentów, remont dolnej czworobocznej oraz górnej ośmiobocznej partii wieży, remont stolarki okiennej, schodów drewnianych i drzwi, montaż instalacji odgromowej oraz uporządkowanie i utwardzenie terenu wokół wieży.

Odnowiona dzwonnica została uroczyście poświęcona. Ci, którzy przyczynili się do jej uratowania, złożyli podpisy w nocie fundacyjnej, która zostanie zachowana w górnej części budowli. Wewnątrz wieży umieszczona została pamiątkowa tablica wykonana przez Jacka Rękawicznego, artystę rzeźbiarza z Księginic. Na nowo rozbrzmiał też przykościelny dzwon.

Na terenie gminy Lubin zabytkowe dzwonnice znajdują się także w Siedlcach i Dąbrowie Górnej.

Fot. UG Lubin

Dodaj komentarz