Dziś Wielkanoc – najważniejsze święto w roku liturgicznym

Fot. Tomashko/Fotolia– Nie ma wątpliwości, że to nie Boże Narodzenie, a właśnie Wielkanoc jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym. Spór ten został rozstrzygnięty już na początku istnienia chrześcijaństwa. Nie dziwi natomiast, że wierni mają sentyment do pierwszego ze świąt, które wydaje się być najbardziej rodzinne – opowiada liturgista Marek Kluwak.

Rzeczywiście, w świadomości wielu Polaków to Boże Narodzenie często bywa najważniejszym katolickim świętem. Zdaniem duchownych sprzyja temu fakt, że spotykamy się wtedy przy jednym stole, śpiewamy kolędy, w większości domów stoi choinka. Atmosfera grudniowych świąt różni się od tej wielkanocnej.

– Jednak to Wielkanoc świętujemy od początku istnienia chrześcijaństwa, zresztą zmartwychwstanie Jezusa świętujemy podczas każdej niedzielnej mszy. Trudniejsze spory dotyczyły daty Wielkanocy, ostatecznie rozstrzygnięto je podczas soboru w Nicei. Wielkanocną jest zawsze pierwsza niedziela po pełni księżyca po przesileniu wiosennym – wyjaśnia ks. Marek Kluwak, proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Męcince.

Wigilia Paschalna, a zatem najważniejsza celebracja w roku liturgicznym, składa się z czterech części: liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej oraz liturgii eucharystycznej. Pierwszym wydarzeniem jest poświęcenie ognia, po czym księża przechodzą do czytań biblijnych, w których nie może zabraknąć opisu Przejście Izraelitów przez Morze Czerwone.

– Podobnie, jak Izraelici wyszli z niewoli w Egipcie, tak i my wychodzimy z niewoli grzechu – zauważa ks. Kluwak. – W trakcie liturgii chrzcielnej, wykonuje się Litanię do Wszystkich Świętych, co podkreśla, że przyzywamy pomocy wszystkich orędowników w wyjątkowo ważnej dla nas chwili. Dopiero wtedy następuje pobłogosławienie wody chrzcielnej, a po nim – odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego i pokropienie wiernych wodą poświęconą.

Ostatnim elementem Wigilii Paschalnej jest liturgia eucharystyczna – uroczysta i podniosła msza święta. W większości przypadków kończy ją procesja rezurekcyjna, ogłaszająca zmartwychwstanie Chrystusa. Wtedy też biją dzwony, niosąc w świat tę ważną nowinę.

Drodzy Czytelnicy, w ten szczególny dzień życzymy, by świąteczny czas przyniósł Wam wyłącznie radość, miłość i spokój. Te trzy rzeczy razem i osobno stanowią wielką wartość, której potrzeba każdemu człowiekowi. Niech więc będą Waszymi nieodłącznymi towarzyszami codziennie. 

.

Fot. Tomashko/Fotolia

Dodaj komentarz