Dziś rusza bon turystyczny. Baza podmiotów jest coraz dłuższa

Baza podmiotów przyjmujących płatności bonem turystycznym powiększa się w szybkim tempie. Jak informowała Polska Organizacja Turystyczna (POT) do wczoraj zarejestrowało się w niej prawie 7 tysięcy podmiotów. Od dziś natomiast z nowego świadczenia mogą już korzystać sami turyści.

Fot. Pixabay

 

Minął równo tydzień odkąd ruszyła rejestracja firm w programie Polski Bon Turystyczny. Na listę mogą się wpisać przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które świadczą usługi hotelarskie lub organizują imprezy turystyczne na terytorium Polski. Nie ma więc mowy o tym, by zapłacić bonem za wspólny obiad w restauracji czy rodzinne wyjście do kina. Gastronomia, kultura czy rozrywka –  te branże nie zostały objęte pomocą w ramach bonu turystycznego.

Przypomnijmy, że bon, który jest wsparciem dla polskich rodzin i branży turystycznej w związku z epidemią Covid-19, jest przyznawany na dziecko, na które rodzice dostają świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Dotyczy to także dzieci, których rodzice dostają świadczenie rodzinne za granicą i 500+ im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł, czyli w sumie 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za noclegi w hotelach i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Co ważne nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie bonu. Prawo do bonu będzie ustalane przez POT na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dziś na stronie POT została po raz pierwszy opublikowana internetowa lista przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić bonem. Lista aktualizowana jest o godz. 10 w dni robocze.

Obsługa bonu odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na PUE. Profil można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

– Jeżeli ktoś nie ma konta na naszej platformie internetowej i nie wie jak je założyć – może skorzystać z filmu instruktażowego, który jest dostępny na YouTube – zachęca Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

.Bon ma formę unikalnego, 16-cyfrowego numeru, który otrzymamy smsem lub mailem na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Numer ten należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Więcej o tym, w jaki sposób aktywować bon pisaliśmy tutaj.

Ustawa zakłada, że pieniądze można z bonu wydawać do marca 2022 roku. Jeśli więc ktoś nie skorzysta z bonu w tym roku, może to zrobić w czasie kolejnych ferii lub przyszłorocznych wakacji. A nawet i za dwa lata, o ile opłaci wyjazd do końca marca 2022 roku.

Więcej na ten bonu turystycznego przeczytać można m.in. na oficjalnej stronie poświęconej temu świadczeniu.

Dodaj komentarz

*

code