Dzień Otwarty w polkowickiej Piwnicy pod Piastowskim Orłem (WIDEO)

Broń z okresu drugiej wojny, umundurowanie polskich żołnierzy z lat 1943-45 oraz przedmioty użytku codziennego z tamtych czasów. Takie eksponaty można będzie m.in. zobaczyć w niedzielę podczas Dnia Otwartego w Piwnicy pod Piastowskim Orłem w Polkowicach. Muzealna ekspozycja jest dziełem Stowarzyszenia Historycznego “Victoria”.   

Do tej pory Stowarzyszenie Historyczne “Victoria” w Polkowicach było znane głównie z udziału w rekonstrukcjach historycznych. Od niedawna jest też ono gospodarzem Piwnicy pod Piastowskim Orłem, obok Rynku, gdzie powstała Izba Pamięci. Znajdują się tam trzy tematyczne sale ekspozycyjne.

W większości eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów prezesa stowarzyszenia. Na przykład, meble to – jak mówi Paweł Jankiewicz – pamiątki po jego dziadkach i rodzicach. O nich, a także o innych eksponatach potrafi ciekawie opowiadać. W planach stowarzyszenia są tzw. żywe lekcje historii dla uczniów polkowickich szkół.

– Chodzi o to, żeby młodzież miała okazję przyjść, zapoznać się z naszym dorobkiem, wysłuchać “żywej” lekcji historii dlatego, że o każdym eksponacie mogę coś ciekawego opowiedzieć, a z każdym związana jest takaś anegdota czy historia – dodaje Paweł Jankiewicz, prezes stowarzyszenia. – To jest coś innego niż sucha lekcja w szkole, gdzie mamy daty, mapy i książki. Tutaj można przyjść, dotknąć, zobaczyć, jak się chodziło w takim wyposażeniu. Słowem, poczuć tę historię trochę bliżej.

Najbliższa okazja do obejrzenia eksponatów i wysłuchania historycznych ciekawostek nadarzy się już w najbliższą niedzielę, 12 sierpnia, podczas Dnia Otwartego. Do Piwnicy pod Piastowskim Orłem przy ul. Górnej 4 można przyjść w godz. od 12 do 18. Wejście od strony kościoła św. Michała Archanioła.

Zobacz także: 

Fot. UR

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..