Władze Legnicy przygotowały harmonogram udzielania pomocy i opieki na pierwsze dni strajku nauczycieli. Dyrektorzy miejscowych placówek mogą liczyć na wsparcie miasta – zapowiadają urzędnicy.
Ustalenia dotyczące akcji strajkowej zapadły na posiedzeniu sztabu zarządzania kryzysowego. Włodarz Legnicy podkreślił, że jedną z najważniejszych kwestii w związku z protestem jest pomoc dla szefów szkół.
– Naszym zadaniem jest wsparcie dyrektorów strajkujących szkół czy przedszkoli w zapewnieniu uczniom opieki oraz bezpieczeństwa w czasie, gdy placówki oświatowe nie będą pracować. Odpowiedzialność za to dotyczy także rodziców. Wspólnie powinniśmy zagospodarować uczniom czas. Wiele instytucji miejskich również jest w to włączonych – zaznacza Tadeusz Krzakowski, który do wspólnej dyskusji zaprosił m.in. przedstawicieli policji, straży miejskiej i straży pożarnej, a także reprezentantów poszczególnych wydziałów w magistracie, miejskich instytucji kultury i rekreacji, spółdzielni mieszkaniowych, domów kultury oraz klubów osiedlowych. Wszyscy uczestnicy spotkania zobowiązali się do przygotowania i przeprowadzenia specjalnej oferty działań i zajęć, dzięki którym uczniowie nie będą pozostawieni sami sobie.
Jak zaznaczają urzędnicy, każdy z podmiotów otrzymał harmonogram udzielania pomocy i opieki na pierwsze dni strajku. Działania mają zostać wydłużone w trybie rotacyjnym, stosownie do potrzeb.
Jakie formy pomocy oferują poszczególne legnickie służby i instytucje? – Na ulicach, zwłaszcza w rejonie szkół i miejsc szczególnie uczęszczanych przez dzieci i młodzież, będzie więcej patroli policji i straży miejskiej. Prowadzone będą prelekcje, zabawy, zajęcia sportowe, edukacyjne i warsztatowe – wylicza Arkadiusz Rodak.
Jaka jest skala strajku nauczycieli w Legnicy? W magistracie oczekują na listy obecności podpisane przez belfrów, którzy przyjdą dziś do pracy.
– Zbyt wcześnie, by ocenić skalę strajku. Sądzę, że dopiero w perspektywie najbliższych godzin poznamy więcej informacji na ten temat – dodaje Rodak.