Dymarki na cześć patrona ognia

dymarki floriańskieSymbolicznym rozpaleniem dymarkowego pieca rozpoczęły się XVIII Dymarki Floriańskie w Skansenie Górniczo-Hutniczym w Leszczynie. Przez dwa dni mieszkańcy powiatu złotoryjskiego obchodzili święto przywodzące na myśl dawne tradycje tego regionu.

Dymarki Floriańskie to impreza przede wszystkim edukacyjna, organizowana w Leszczynie już od 18 lat przez Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych. Choć wstęp ma na nią każdy, to skierowana jest głównie dla dzieci i młodzieży. – Jest to swoiste preludium do Dymarek Kaczawskich, które odbywają się pod koniec czerwca. Tego dnia chcemy przybliżać, zwłaszcza młodym ludziom, sylwetkę świętego Floriana, patrona wszelkich zawodów związanych z ogniem – tłumaczy prezes ZTTG Andrzej Kowalski.

Przypomnijmy, św. Florian jest patronem strażaków i hutników, ale też przedstawicieli mniej popularnych zawodów: kominiarzy, artylerzystów, garncarzy, piekarzy czy koksowników. Jego imieniny przypadają na 4 maja, a Dymarki Floriańskie organizowane są na jego cześć w weekendy sąsiadujące z tą datą.dymarki floriańskie2

Jak co roku  Skansenie Górniczo-Hutniczym w Leszczynie można było poczuć się niczym w średniowiecznej osadzie górniczej. Serwowano podpłomyki, czyli tzw. placuszki biedoty, wykonane z wody, soli i mąki, która powstała chwilę wcześniej ze zmielonego w żarnach zboża. Przy licznych stanowiskach każdy mógł podpatrzeć pracę przedstawicieli ginących zawodów, takich jak mincerz, papiernik, kowal czy ceramik, a także samemu spróbować swoich sił w rzemiośle pod okiem fachowców.

Corocznie największą atrakcją jest jednak tradycyjny spust miedzi z niewielkiego pieca dymarkowego. Oglądanie z bliska gorącej niczym lawa metalicznej cieczy niezmiennie wywołuje entuzjazm publiczności. Natomiast w izbie Tradycji Górniczo-Hutniczych znajdującej się wewnątrz skansenu można było poszerzyć swoją wiedzę na temat tego cennego kruszcu.

XVIII Dymarki Floriańskie uświetniły też pokazy strażackie oraz występy akrobatów z cieszącego się światową sławą zespołu „Ocelot”. Największym zainteresowaniem cieszył się jednak zorganizowany po raz pierwszy na terenie skansenu zlot starych pojazdów.

Dodaj komentarz