Mieszkańcy naszego województwa najrzadziej w Polsce wstępują w związki małżeńskie – tak wynika z danych GUS. W naszym regionie poniżej średniej krajowej są trzy powiaty: jaworski, głogowski i lubiński.
Najnowsze podsumowania Głównego Urzędu Statystycznego dotyczą roku 2015. Wówczas w Polsce zawierano średnio 4,9 ślubów na tysiąc obywateli. Na Dolnym Śląsku ten wskaźnik wyniósł zaledwie 4,5. Najwięcej pracy mieli urzędnicy stanu cywilnego w województwie małopolskim.
Najwięcej osób postanowiło wejść na ślubny kobierzec w wieku od 25 do 29 lat – dotyczy to 39,4 proc. mężczyzn i 41,3 proc. pań.
W naszym regionie statystycznie na ślub najrzadziej decydują się mieszkańcy powiatu jaworskiego (4,6), głogowskiego (4,7) i lubińskiego (4,8). Na tysiąc mieszkańców Polkowic i okolic zawieranych jest 5 ślubów. Najwięcej par małżeńskich jest w powiatach Głogowskim i złotoryjskim (5,2).
Nie zawsze mniejsza liczba zawieranych małżeństw jest jednoznaczna z niechęcią do sformalizowania związku. Inną przyczyną jest na przykład starzenie się społeczeństwa w danym regionie, spowodowane niewielkim przyrostem naturalnym i emigracją młodych mieszkańców.
O tym, że nieformalne związki mocno zyskały jednak na popularności, najlepiej świadczy fakt, że w ciągu jednego pokolenia liczba małżeństw spadła o prawie 40 proc. Zmalała też, chociaż już nie tak drastycznie, liczba ślubów konkordatowych.
Fot. Pixabay, infografika: GUS