Opublikowany: czw, Maj 21st, 2020

Za daleko o sierp i młot (WIDEO)

Czy szefowi polskiej placówki kulturalnej przystoi świętowanie rosyjskiego Dnia Zwycięstwa pod symbolami sierpa i młota? W internecie pojawiło się nagranie stworzone właśnie w tym celu, a jednym ze śpiewających rosyjską patriotyczną pieśń okazał się Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury. Sprawę zbadają zarówno władze miasta, jak i Instytut Pamięci Narodowej.

źródło: New Generation 2020 (Facebook)

Nagranie pojawiło się w mediach społecznościowych na profilu rosyjskiej organizacji New Generation 2020. Osoby zaangażowane w jego realizację śpiewają kolejne wersy sentymentalnej pieśni “Och, drogi”, nawiązując do rocznicy zakończenia II wojny światowej. I z pewnością nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego, gdyby nie fakt, że oprawa graficzna wykorzystuje jednoznacznie kojarzone w Polsce symbole: czerwonej gwiazdy, sierpa i młota. Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury, wystąpił w filmie wraz z córką.

Choć używanie znaków sierpa i młota nie jest w Polsce zabronione, symbole te bezdyskusyjnie przywołują na myśl ustrój komunistyczny. Wspomniany kontekst nagrania zupełnie inaczej niż Grzegorz Szczepaniak rozumieją lokalni historycy.

Szef LCK przekonuje, że jego zamiarem było upamiętnienie ofiar wojny. Do symboli podchodzi z dystansem, wskazując, że w Rosji są one odbierane skrajnie odmiennie niż nad Wisłą. Przyznaje jednak, że nie wiedział, w jaki sposób nagranie zostanie zmontowane.

Od przedstawicieli legnickiego magistratu usłyszeliśmy dziś, że nagranie nie zostało jeszcze wystarczająco dokładnie przeanalizowane, by dać jednoznaczny komentarz. W tej sprawie istotne będą również wyjaśnienia szefa LCK.

Jak ustaliliśmy, analizą filmu i zawartych w nim symboli zajmuje się także Instytut Pamięci Narodowej.

Więcej w materiale wideo TV Regionalna.pl:

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..