Parada filmowych kreacji

Gratka dla miłośników mody, ale i fanów starych, dobrych filmów – w Galerii Zamkowej można obejrzeć oryginalne stroje Izabeli Łęckiej z „Lalki”, Pawlaka z „Samych swoich”, Janka i Marusi z „Czterech pancernych i psa”, ale nie tylko. Warto przyjść i zobaczyć, w czym niegdyś występowały gwiazdy kina.

Wzgórze Zamkowe wypożyczyło z Centrum Technologii Audiowizualnej we Wrocławiu kostiumy filmowe z kultowych, polskich produkcji. – To oryginały. Niektóre mają kilkadziesiąt lat, wiadomo, że wymagały drobnych korekt – może rozpruł szew, albo poluzował guzik, ale to stare, porządne materiały. Czasem widać nawet drobne plamki – pokazuje Kamila Tworek z Ośrodka Kultury Wzgórze Zamkowe w Lubinie.

Wystawa nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tytuł ekspozycji to „Polska 1918-2018. Moda i kino”.

Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej, opisowej ukazana jest historia mody na przestrzeni stu ostatnich lat. Na planszach prezentowane są przemiany zachodzące w modzie polskiej i światowej.

Druga część jest kostiumograficzna. Odwiedzający mogą zobaczyć oryginalne stroje Beaty Tyszkiewicz, która wcielała się w postać Izabeli Łęckiej w „Lalce” czy Wacława Kowalskiego, znanego szerzej jako Pawlak z „Samych swoich”. Są też ubrania Janka i Marusi z „Czterech pancernych i psa” czy postaci z innych znanych filmów.

– Chcemy nawiązać dłuższą współpracę z Centrum Technologii Audiowizualnej we Wrocławiu, które w swoich zbiorach ma wiele ciekawych i wartościowych rzeczy – stroje sceniczne, rekwizyty, wartościowe archiwa – zdradza Kamila Tworek.

Wystawa ma charakter edukacyjny, a jej celem jest ukazanie zmian, jakie zachodziły w modzie w okresie ostatnich stu lat oraz przybliżenie pięknej dyscypliny artystycznej – kostiumografii.

Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny. – Zapraszamy każdego z osobna, jak i grupy zorganizowane – zachęca Kamila Tworek.

Wystawę można oglądać od września do 12 października. Od poniedziałku do piątku galeria czynna jest w godzinach 10-18, zaś w soboty i niedziele od 12 do 18 (od 22 września od 10 do 16).

Ze względu na duże zainteresowanie ekspozycją, przedłużono ją do 31 października.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”.

Dodaj komentarz