Czy znamy nasz hymn państwowy? (WIDEO)

To pytanie wcale nie jest bezpodstawne, bo – jak się okazuje – śpiewając „Mazurka Dąbrowskiego” popełniamy błędy, często nawet nieświadomie, choć przecież każdy z nas powinien znać tekst. Ale wystarczy uważnie posłuchać podczas różnych uroczystości, jak śpiewany jest hymn, by przekonać się, że jednak nie tak samo.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało publikację dotyczącą symboli narodowych pt. „Hymn Polski”. Jej autorami są Przemysław Rey, dyrektor Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i kustosz Małgorzata Gańska.

– Ta bogato ilustrowana książeczka zawiera informacje, które pomogą zrozumieć znaczenie słów „Mazurka Dąbrowskiego” i poznać jego historię – informuje MSWiA. – W poradniku znajdują się także zapis nutowy i wskazówki dotyczące zachowania podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu.

W publikacji warto zwrócić uwagę na jeden z rozdziałów, który poświęcony jest najczęściej popełnianym błędom. Już w XIX wieku w tekst pierwszej zwrotki wkradł się błąd: zaczęto śpiewać „póki” zamiast „kiedy my żyjemy”. W drugiej zwrotce Pieśni Legionów, w hymnie jest to zwrotka trzecia, Józef Wybicki błędnie zapisał nazwisko Czarnecki, poprawnie brzmi ono Czarniecki. Kolejnym błędem jest śpiewanie w trzeciej zwrotce poświęconej hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu wrócił się/ rzucił się/ rzucim się przez morze. W poprawnej wersji naszego hymnu ten wers brzmi: wrócim się przez morze. W ostatniej zwrotce bardzo często błędnie śpiewane są dwa pierwsze wersy naszego hymnu. Wiele osób śpiewa: Mówił ojciec do swej Basi cały zapłakany, zamiast: Już tam ojciec do swej Basi mówi zapłakany.

„Mazurek Dąbrowskiego” – polska pieśń patriotyczna z 1797 roku, od 26 lutego 1927 r. jest to oficjalny hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Zwrotka 1. Jeszcze Polska nie zginęła/ Kiedy my żyjemy/Co nam obca przemoc wzięła/ Szablą odbierzemy
Refren
Marsz, marsz Dąbrowski/ Z ziemi włoskiej do Polski/ Za twoim przewodem/ Złączym się z narodem

Zwrotka 2. Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę/ Będziem Polakami/ Dał nam przykład Bonaparte/ Jak zwyciężać mamy
Refren

Zwrotka 3. Jak Czarniecki do Poznania/ Po szwedzkim zaborze/ Dla ojczyzny ratowania/ Wrócim się przez morze
Refren

Zwrotka 4. Już tam ojciec do swej Basi/ Mówi zapłakany;/ „Słuchaj jeno, pono nasi/ Biją w tarabany”
Refren

Poradnik pt. „Hymn Polski” jest dostępny m.in. na stronach internetowych KPP Polkowice i Głogów w formie pliku do czytania i do samodzielnego wydrukowania, podobnie jak publikacja pt. „Biało-Czerwona”.

Zobacz także: 

Źródło: KPP Polkowice

Dodaj komentarz