Cwika Szternfeld odwiedzi dziś Legnicę

Cwika Szternfeld, jeden z najważniejszych współczesnych poetów w Izraelu, będzie dziś gościć w Legnicy. Spotka się z młodzieżą z klas humanistycznych II Liceum Ogólnokształcącego, gdzie w pierwszej połowie lat 50. zeszłego wieku uczyła jego mama Rina Bun.

Poeta będzie też gościem prezydenta Tadeusza Krzakowskiego, zwiedzi miasto i cmentarz żydowski, a o godz. 17 w Legnickiej Bibliotece Publicznej rozpocznie się jego spotkanie autorskie.

Cwika Szternfeld, poeta i psycholog, urodził się w 1955 roku we Wrocławiu. Do Izraela wyemigrował wraz z rodzicami w wieku dwóch lat. Młodość spędził w Belgii i w Niemczech. Obecnie mieszka w Hajfie, jest żonaty, ma troje dzieci.

– Jako wykładowca i poeta zajmuje się szerokim spektrum zagadnień psychologicznych, głównie międzykulturowością, problematyką emigracji i relacji partnerskich – informuje Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta Legnicy. – Pisze i wykłada o świecie imigrantów z Rosji i Etiopii, o miłości żydowsko-arabskiej i kondycji ludzkiej w aspekcie uniwersalnym.

Cwika Szternfeld opublikował dwanaście tomów poezji. Wiele wierszy poświęcił kulturze polskiej, w której wyrastał w rodzinnym domu, najpierw w Belgii i w Niemczech, potem w Izraelu. Polskie tłumaczenia pojedynczych wierszy ukazywały się m.in. w „Odrze”, „Pomostach”, „Bliźnie”, a niedawno ukazał się ich wybór w tomiku zatytułowanym „Po polsku”.

Organizatorem pobytu poety jest stowarzyszenie „Pamięć i Dialog” we współpracy z urzędem miasta, Legnicką Biblioteką Publiczną i Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Legnicy.

Źródło: Urząd Miejski w Legnicy

Dodaj komentarz

*

code