Opublikowany: czw, Lut 27th, 2020

Za cofanie liczników grozi im więzienie

Kolejnych dwóch kierowców wpadło w ręce jaworskiej policji w związku z cofaniem liczników w swoich samochodach. W każdym przypadku przebiegi były znacząco zaniżone . Przypomnijmy, że według nowych przepisów za zmianę stanu licznika lub inne działania mające wpływ na jego prawidłowy pomiar grozi kara więzienia nawet do lat 5.

Zgodnie z nowelizacją prawa o ruchu drogowym od początku roku policjanci mają obowiązek sprawdzać stan licznika, a odczytane wskazania drogomierza zarejestrować w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ubiegłej nocy jaworscy funkcjonariusze w kolejnych już dwóch samochodach stwierdzili niezgodność przebiegu z danymi zarejestrowanymi podczas ostatniego przeglądu technicznego pojazdu.

– Każdy z ujawnionych przypadków dotyczył znacznego zaniżenia ilości przejechanych kilometrów. Mundurowi ustalają teraz, w jakich okolicznościach doszło do ingerencji w drogomierz i kto jest za nią odpowiedzialny – informuje aspirant sztabowy ewa Kluczyńska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaworze.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 306a kodeksu karnego, kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie tego czynu. W przypadku mniejszej wagi czynu, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Fot. ilustracyjne

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..