Ciekawostka w remontowanym pałacu

Widać już efekty trwającego od kilku miesięcy remontu pałacu w Suchej Górnej, gmina Polkowice. Podczas prac natrafiono na ciekawe znalezisko.

Do tej pory m.in. rozebrano przybudówkę, by przywrócić pierwotną bryłę budynku, wykonano instalację wodno-kanalizacyjną oraz konstrukcję szybu windowego. Powstały scena i trybuna dla widzów . Obecnie prace skupiają się na montażu konstrukcji zewnętrznej klatki schodowej, instalacji CO, wentylacji i klimatyzacji.

Wcześniej jednak wykonawca przeprowadził oględziny pałacu, by stwierdzić, jaki jest stan techniczny budynku.

– Elementy konstrukcyjne były w dość dobrym stanie, jednak część stropów w związku z zużyciem i planowaną funkcją pomieszczeń wymagała wzmocnienia lub wymiany – mówi Karolina Suszko, inżynier budowy z firmy przeprowadzającej remont.

W trakcie robót natrafiono na ciekawe znalezisko.

– Podczas prowadzenia prac w piwnicy pracownicy firmy Radoxim odkryli w dwóch pomieszczeniach zabytkową posadzkę brukową, zabruki, z XVIII wieku, może nawet wcześniejszą, która decyzją Wojewódzkiego Konserwatora zostanie odpowiednio zabezpieczona i pozostawiona w swojej niezmienionej formie – informuje Mariusz Glumiński, inspektor ds. inwestycji w Urzędzie Gminy Polkowice.

W kolejnych etapach planowane jest wykonanie m.in. elewacji zewnętrznych wraz z odtworzeniem elementów zdobniczych oraz montaż odrestaurowanej stolarki okiennej i drzwiowej.

Inwestycja będzie kosztować prawie 12 mln złotych. Gminie udało się pozyskać 70 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na wymianę stolarki okiennej.

W przyszłości w pałacu znajdą się m.in. punkt przedszkolny, biblioteka, sala widowiskowa oraz sala pamięci.

Przypomnijmy, że po wojnie, aż do 1999 roku w budynku mieściła się szkoła podstawowa. Po jej likwidacji obiekt zaczął niszczeć. Były plany jego zagospodarowania, ale nic z nich nie wyszło. Teraz pałac ma szansę na nowe życie, także jako wizytówka gminy.

Fot. UG Polkowice

Dodaj komentarz