Trwająca susza wpływa na uprawy rolnicze, a przede wszystkim na stan wody. W gminie Chocianów wysychają studnie. Problem ten dotyczy przede wszystkim miejscowości, w których nie ma wodociągów i woda czerpana jest ze studni. Obecnie niski poziom jest w Chocianowcu – Zagórze, Rakowie i Michałowie.
Władze apelują do wszystkich mieszkańców miasta i gminy Chocianów o rozsądne gospodarowanie wodą. Należy używać jej jedynie do celów sanitarno-bytowych. Na razie sytuacja nie jest krytyczna, a wodę do kilku miejscowości dostarczają beczkowozy.
Jednocześnie, stan wody w studniach i brak wodociągów w sołectwach dotkniętych wodną suszą, były tematem spotkania z prezesem PWK Pawłem Najdkiem. Okazuje się, że rozbudowa sieci wodociągowej w Chocianowcu – Zagórze została zaplanowana na lata 2016-2017.
– W związku z sytuacją wysychających studni, jeszcze w tym roku zostanie opracowany projekt budowlany sieci wodociągowej wraz ze stacją podnoszącą ciśnienie – mówi prezes PWK. – Czas opracowania projektu to minimum trzy miesiące, ale sieć musi być przeprowadzona przez teren Kolei Państwowych, co może wydłużyć czas uzyskania pozwolenia na budowę nawet do ośmiu miesięcy. Spółka już rozpoczęła opracowywanie projektu. Koszt całej inwestycji szacuje się w granicach 220 tysięcy złotych – dodaje.
Podobna sytuacja jest w Rakowie. Podczas spotkania sołtys wsi Bożena Czekajło nie ukrywała, że ma coraz więcej zgłoszeń od mieszkańców. Dlaczego do tej pory problem nie został rozwiązany?
– W 2014 roku rozpoczęto prace nad opracowaniem projektu budowlanego na rozbudowę sieci wodociągowej, ale ze względu na decyzję podjętą przez poprzedni zarząd w zakresie przebiegu sieci w drodze powiatowej, to znacząco podwyższa koszt jej przyszłej budowy – wyjaśniał prezes PWK. – Obecnie podjęto decyzję o zmianie trasy. Projekt jest gotowy i w najbliższym czasie, po skompletowaniu dokumentacji, zostanie złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Wówczas poznamy też koszt inwestycji.
Poza tym, także w tym roku powstanie koncepcja rozbudowy sieci wodociągowej dla Michałowa. Miejscowość jest dość rozległa ze względu na spore odległości między gospodarstwami, więc koszty inwestycji będą bardzo wysokie. Opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę zaplanowano na przełom 2016/2017 r.
UR