Chcesz zmieniać swoją okolicę? Dołącz do akcji Masz Głos

Rozpoczął się nabór do ogólnopolskiej akcji Masz Głos. Jej uczestnicy prowadzą działania, które zmieniają ich otoczenie – organizują miejsca spotkań, nadają ulicom nazwy, wprowadzają budżety obywatelskie, odnawiają istotne dla nich miejsca, odkrywają ważne postacie ze swoich okolic – słowem robią, co w ich mocy, by w ich lokalnej społeczności żyło się lepiej. Otrzymują przy tym merytoryczne i organizacyjne wsparcie oraz bezpłatne szkolenia. Dołączyć może każdy.

– Masz Głos to jedyna akcja, która angażuje zarówno mieszkańców i mieszkanki, jak i władze lokalne do dialogu i współpracy na poziomie samorządowym. Organizowana jest, aby włączać mieszkańców i mieszkanki w życie publiczne, zachęcać do działania i pokazywać, że mogą być współodpowiedzialni za losy swojej gminy – podkreśla dyrektorka akcji Joanna Załuska.

W tym roku nabór do akcji trwa do 30 września. Dla zainteresowanych zaplanowano bezpłatne szkolenia we wszystkich województwach. Uczestnicy zdobędą wiedzę o samej akcji, a także o wybranych narzędziach, które ułatwią im działanie w lokalnej społeczności m.in o tym czym jest inicjatywa lokalna i uchwałodawcza, jak wpływać na budżet gminy, czy jak angażować mieszkańców metodą organizowania społecznego – zachęcają organizatorzy. W województwie dolnośląskim szkolenie odbędzie się w czwartek, 28 września we Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3.

– Od 2002 roku akcja objęła 680 (27%) gmin w całej Polsce i w każdej z nich działy się fantastyczne rzeczy. Również w naszym regionie możemy pochwalić się aktywnymi uczestnikami akcji. Przykładowo w gminie Siechnice grupa dzieci w wieku 7-13 lat sfotografowała najbliższą okolicę według klucza „Lubię/Nie lubię”. Następnie dzieci przygotowały dla władz specjalne rekomendacje, na podstawie których burmistrz przeznaczył środki finansowe na odnowienie jednego z placów zabaw w gminie – mówi Grzegorz Wójkowski, koordynator akcji w woj. dolnośląskim.

Każda edycja trwa około dziesięciu miesięcy i przez cały ten czas wszyscy uczestnicy są wspierani przez ekspertów i koordynatorów z Fundacji im. Stefana Batorego oraz organizacji partnerskich. Przy organizacji swoich działań mogą skorzystać z ich doświadczenia, zasięgnąć rady i pomocy m.in. w aktywizowaniu swoich społeczności lokalnych, dowiedzieć się jak budować dialog mieszkańców z samorządem, a także jak integrować wokół rozwiązywania problemów w gminie.

W akcji mogą wziąć udział organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy organizujący się w grupy nieformalne, a także młodzieżowe rady gminy, rady osiedlowe, domy kultury, biblioteki i sołectwa, media, szkoły, uniwersytety trzeciego wieku, portale informacyjne i wszyscy, którym zależy na aktywizowaniu społeczności lokalnej.

Rejestracja oraz szczegółowe informacje o akcji i szkoleniach wojewódzkich na stronie www.maszglos.pl. Z Dolnego Śląska zgłosiły się na razie trzy grupy, ale czasu jest jeszcze sporo. Rok temu do akcji dołączyły m.in. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworze, Fundacja na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju MANA z Lubina, oraz głogowskie: „Niebieska Przystań” i Forum Obywateli Społecznie Aktywnych z Głogowa.

Organizatorem akcji jest Fundacja im. Stefana Batorego. Koordynatorem lokalnym akcji na terenie województwa dolnośląskiego jest Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.

Dodaj komentarz