Chcą skrócić kolejki na SOR-ach

Ten system ma uporządkować sytuację w szpitalnych oddziałach ratunkowych, skrócić kolejki i czas oczekiwania na pomoc lekarską – jedenaście dolnośląskich szpitali podpisało umowę partnerską z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym na wdrożenie tzw. systemu TOP SOR, czyli Trybu Obsługi Pacjenta na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. W gronie sygnatariuszy nie zabrakło też przedstawicieli lecznic z naszego regionu.

W uroczystości zawarcia umów partnerskich pomiędzy Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym a podmiotami, w których funkcjonują szpitalne oddziały ratunkowe na Dolnym Śląsku uczestniczył wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak oraz wiceminister zdrowia Zbigniew Król. Umowy zostały zawarte w ramach realizacji projektu „Tryby Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOP SOR)”.

TOP SOR to projekt Ministerstwa Zdrowia mający na celu ujednolicanie sposobu przyjmowania pacjentów w SOR-ach względem pilności (stanu zdrowia). Pacjenci przyjmowani na oddziały ratunkowe będą poddawani badaniu – TRIAGE, po którym zostanie im przydzielona kategoria pilności według jednolitych zasad w całym kraju (numer, opaska z odpowiednim kolorem). Zakupiony zostanie odpowiedni sprzęt (monitor do wyświetlania informacji, drukarka do drukowania numerków i opasek triażowych). Dodajmy, że według danych z zeszłego roku, aż 70 proc. pacjentów przyjmowanych na SOR-y w ogóle nie powinno tam trafić. 

 

Projekt będzie realizowany w 232 oddziałach ratunkowych na terenie całego kraju. W województwie dolnośląskim system zostanie wdrożony w jedenastu placówkach. W pierwszym etapie (do 1 października 2019 r.) obejmie on 76 największych szpitalnych oddziałów ratunkowych w Polsce, gdzie obsługiwanych jest 80 procent wszystkich pacjentów. W drugim zaś, wdrażanym do końca przyszłorocznych wakacji – pozostałych 156 SOR-ów, w tym także ten należący do Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie.

– U nas system triage już funkcjonuje, może w nieco innej wersji niż ten, który zakłada projekt ministerstwa zdrowia. Pacjent najpierw jest rejestrowany, a następnie kierowany do triażysty, czyli osoby, która sprawdza jego obecny stan zdrowia i na tej podstawie kwalifikuje go do odpowiedniej grupy. Od tego, do jakiej grupy zostanie przydzielony, będzie uzależniony również jego czas oczekiwania na przyjęcie – mówi Lidia Albrechowicz, prezes zarządu RCZ w Lubinie.

Inwestycja ma pochłonąć łącznie ponad 39 mln zł, z czego aż 33 mln zł. pochodzi z dofinansowania z funduszy europejskich.

Poniżej lista wszystkich dolnośląskich placówek, których przedstawiciele podpisali umowy w ramach projektu TOP SOR:

  • EMC Szpital Św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich
  •  Wielospecjalistyczny Szpital w Zgorzelcu
  • Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu
  • Zespół Opieki Zdrowotnej w Oławie
  • Głogowski Szpital Powiatowy
  • Regionalne Centrum Zdrowia Lubin
  • Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej
  • Regionalny Szpital Specjalistyczny SPZOZ „Latawiec” w Świdnicy
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy
  • Specjalistyczne Centrum Medyczne S.A w Polanicy Zdrój
  • 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
  1. sorry tatata. Mój mąż w zeszłym roku trafił na sOR Głogów…. masakra… kółka nerkowa kleczał w domu na się że następne 4 godziny kleczał. Lekarz który zlecił badanie krwi po następnych 3 godzinach stwierdza że z badania usg wszystko jest ok…. tylko ja się kur.. pytam skąd usg którego mąż nie miał…. MASAKRA GŁOGOWSKI SOR JEDNA WIELKA PORAŻKA

Dodaj komentarz