Chcą przywrócić żeglowność na Odrze

Port Ścinawa – wizualizacja

Port w Ścinawie z wizualizacji ma szansę stać się rzeczywistością. W Ścinawie właśnie ruszył przetarg na zaprojektowanie stopnia wodnego, niezbędnego do bezpiecznej żeglugi.

W Ścinawie ma szansę rozwinąć się turystyka wodna. Pływający statek będzie sercem Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej, służąc do rejsów zarówno edukacyjnych, jak i komercyjnych. Na dolnym pokładzie znajdzie się sala do wykładów, będącą jednocześnie restauracją.

Statek na pokład będzie mógł wziąć prawie stu pasażerów, zanim jednak zacumuje w Ścinawie, konieczna jest budowa spiętrzających wodę stopni wodnych, niezbędnych do przywrócenia żeglowności na Odrze i budowanych w ramach tzw. Odrzańskiej Drogi Wodnej (rządowe i wojewódzkie plany przewidują utworzenie śródlądowego szlaku żeglugowego na Odrze). W czerwcu ubiegłego roku zakończono budowę stopnia wodnego w Malczycach, teraz przyszedł czas na Ścinawę.

Port Ścinawa – wizualizacja

– Chodzi o to, by wyregulować rzekę Odrę tak, by mógł się nią odbywać transport towarowy – tłumaczy Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy. – Chcielibyśmy przystosować rzekę do klasy Va drogi wodnej – dodaje.

W tej chwili trwa przetarg na zaprojektowanie stopnia wodnego w Ścinawie. Szacowany koszt tej inwestycji to 16 milionów złotych, a jej realizacja pozwoli nie tylko na ożywienie tutejszego portu. Tego typu obiekt hydrotechniczny zwiększa bezpieczeństwo przeciwpowodziowe miasta i terenów nadrzecznych i powstrzymuje erozję koryta Odry. Dodatkowo zlokalizowana przy budowali elektrownia wodna pozwoli na produkcję zielonej energii.

Planowany stopień wodny to dla Ścinawy także szansa na nową przeprawę mostową o nośności 50 ton. – Rozwiązałoby to problem małego tonażu i wąskiego mostu drogowego w Ścinawie – opowiada burmistrz.

Na powstanie stopnia trzeba będzie jednak poczekać. Zgodnie ze specyfikacją przetargową, jego projekt ma powstać do 2023 r.

Podziel się
Wyświetlonych 1 komentarzy
Wyraź swoją opinię
  1. Bosman pisze:

    Tekst napisany tak jakby burmistrz organizowała przetarg,
    co jest nieprawdą.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..