Centrum Witelona ma być lokalne i unikalne

Uczestnicy konsultacji w sprawie przyszłych funkcji powstającego w parku Miejskim Centrum Kultury, Nauki i Edukacji Witelona byli jednogłośni w sprawie jego funkcjonowania i oferty. A ta ma być rozwijana „w kierunku lokalności, unikalności, elastyczności, różnorodności i głęboko angażującej formuły oraz idei Centrum dla wszystkich” – tłumaczą urzędnicy.

Na konsultacjach pojawiło się w sumie kilkadziesiąt osób, głównie byli to przedstawiciele instytucji kultury i organizacji pozarządowych, radni, działacze społeczni, seniorzy i młodzież. Celem było poznanie oczekiwań i opinii lokalnej społeczności dotyczących powstającego Centrum, jego funkcji, rodzaju i tematyki ekspozycji, teamtyki i sposobu realizacji działań warsztatowych, a także kręgu odbiorcó, do których powinna być skierowana oferta. Omawiane były także możliwości współpracy organizacji i stowarzyszeń społecznych z Centrum Witelona.

– Organizatorzy przedstawili dwa warianty funkcjonowania obiektu i oferty edukacyjno-kulturalnej, która miałaby być w Centrum realizowana. Pierwszy, opracowany kilka lat wcześniej i związany z tematyką kosmiczną oraz drugi, w którym proponuje się rozwinięcie oferty Centrum w kierunku: lokalności, unikalności, elastyczności, różnorodności oraz głęboko angażującej formuły i idei Centrum dla wszystkich – relacjonuje Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy. I dodaje, że wszyscy uczestnicy konsultacji optowali za wariantem drugim.

Obecni na konsultacjach eksperci zaproponowali multidyscyplinarne funkcje obiektu związane z edukacją nieformalną, inteligentną rozrywką czy wydarzeniami kulturalnymi. Przedstawione zostały przykładowe ekspozycje wystawiennicze: „nauka wokół nas”, „miedź”, „Legnica – miasto podzielone przez Zimną Wojnę”.

– Wszystkie zaproponowane eksponaty miałyby charakter interaktywny i umożliwiały poznawanie świata oraz samego siebie poprzez doświadczenia, eksperymenty. Omówiono zakres i możliwości wystaw czasowych, jak również propozycje działań warsztatowych, w tym kierowanych do osób niepełnosprawnych. Poruszono także możliwości wykorzystywania potencjału sąsiadującej z Centrum palmiarni dla zwiększenia oddziaływania oferty i funkcjonalności obu obiektów – wylicza Rodak.

Urzędnicy poznali m.in. propozycje konkretnych działań warsztatowych, wydarzeń kulturalnych i możliwości współpracy organizacji społecznych z Centrum. Wśród postulatów znalazł się ten dotyczący rozpoznawalności patrona Centrum, który powinien stać się marką rozpoznawalną zarówno w regionie, jak i w kraju.

Dodaj komentarz