Były szef KGHM z profesurą

Herbert Wirth, jeden z byłych prezesów KGHM, otrzymał profesorską nominację.

– Moja praca naukowa w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych została doceniona nominację profesorską z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy. Zarządzanie, geologia, wycena złóż i ekonomika przedsiębiorstw – te tematy zajęły większość mojego życia zawodowego – oznajmił dziś Wirth na swoim profilu na Twitterze.

Prof. Herbert Wirth pracuje w Katedrze Górnictwa i Geodezji Politechniki Wrocławskiej. Na tej uczelni był też habilitowany, a wcześniej otrzymał tytuł doktora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jako naukowiec specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących funkcjonowania przemysłu surowcowego, geologii gospodarczej, ocenie i wycenie projektów geologiczno-górniczych, gospodarce odpadami, organizacji i ekonomiki górnictwa oraz ocenie przemysłowych projektów inwestycyjnych.

W latach 2009-2016 stał na czele zarządu KGHM i jego nazwisko łączone jest z jedną z największych inwestycji Polskiej Miedzi, jaką był zakup kanadyjskiej spółki Quadra FNX, a w rezultacie przejęcie kopalni Sierra Gorda w Chile. Decyzja ta została zakwestionowana po przejęciu kontroli nad KGHM przez Prawo i Sprawiedliwość, a Prokuratura Krajowa w 2016 r. wszczęła dochodzenie mające wykazać, czy ówcześni menedżerowie wyrządzili spółce poważną szkodę majątkową. Negatywnie oceniła tę decyzję także Najwyższa Izba Kontroli. Herbert Wirth odpiera te zarzuty wskazując, że cały proces inwestycyjny przeprowadzony został w oparciu o wnikliwe analizy, a poprawiające się stopniowo wyniki kopalni prezentuje jako dowód na to, że zakup Sierra Gorda był potrzebny do rozwoju KGHM.

Fot. Kancelaria Prezydenta

Dodaj komentarz