BOLKÓW. Żołnierze opanują miasto

arHistoryczna inscenizacja batalistyczna, będąca elementem Rajdu Arado 2016, 2 maja o godz. 16 odbędzie się na rynku w Bolkowie. Do miasta przybędzie 40 rekonstruktorów odtwarzających wojsko polskie, niemieckie i brytyjskie z okresu II wojny światowej, wraz z ekwipunkiem bojowym. Po zakończeniu widowiska publiczność będzie mogła zwiedzić otwarte muzeum techniki wojskowej.

„Jest maj 1945 r. W kierunku Karkonoszy zmierzają konwoje pełne złota, kosztowności i dzieł sztuki, które w obliczu niechybnej klęski III Rzeszy zapewnić mają prominentom tego państwa dostatnie życie po zakończeniu konfliktu. Drogocenny ładunek zabezpieczają oddziały specjalne złożone z żołnierzy niemieckich oraz estońskich ochotników Waffen-SS. Ścigają ich polsko-radzieckie jednostki zwiadowcze, a od południowego zachodu – amerykańskiej 3. Armii generała George’a Pattona. Po piętach Niemcom depczą też polscy i brytyjscy komandosi…” – tak brzmi fragment scenariusza Rajdu Arado – największego wydarzenia o profilu historyczno-edukacyjnym w Polsce, nagrodzonego przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego w ubiegłym roku jako najważniejsze wydarzenie turystyczne regionu. Ponad 200 rekonstruktorów, 30 zabytkowych pojazdów wojskowych oraz oryginalne samoloty z czasów II wojny światowej od 29 kwietnia do 3 maja pojawią się w 7 dolnośląskich miastach

– W tym roku nasze wydarzenie obchodzi jubileusz 5-lecia. Z tego względu, poza typowym wymiarem rajdowym postanowiliśmy przygotować atrakcje specjalne – mówi Jarosław Bona, kierujący podziemną trasą turystyczną w Kamiennej Górze – „Projektem Arado”, który jest współorganizatorem wydarzenia. Atrakcją tą ma być pojawienie się nad Dolnym Śląskiem oryginalnych, wyprodukowanych w czasach ubiegłego konfliktu globalnego samolotów wojskowych: Tiger Moth T-7230 oraz Taylorcraft Auster Mk. IV. – Na uwagę zasługuje fakt, że na obu maszynach w rzeczywistości latali polscy piloci i to ich chcemy między innymi upamiętnić – uzupełnia nasz rozmówca.

Jak zawsze w czasie Rajdu Arado nie zabraknie pojazdów cięższych, takich jak amerykański czołg M3 Stuart czy niemiecki, gąsienicowy niszczyciel czołgów Jagdpanzer 38(t) Hetzer. Po raz pierwszy w Karkonoszach obejrzeć będzie można też w pełni sprawne mechanicznie, półgąsienicowe transportery opancerzone M3 Half-Track (USA) oraz Sd.Kfz. 251 (Niemcy). Historyczne kolumny wojskowe uzupełni także przegląd doskonale odrestaurowanych samochodów ciężarowych, terenowych i motocykli.

– Miłośników dawnej artylerii zachwyci z pewnością działo przeciwpancerne 7,5 cm PaK 40, którego odbudowa trwała kilka lat – zaznacza Jarosław Bona.

W tym roku tematem przewodnim Rajdu Arado będzie poszukiwanie dolnośląskiego złota i skarbów, które Niemcy starali się ukryć w Karkonoszach. Epicentrum działań historycznych będą Kamienna Góra, Jelenia Góra, Karpacz, Kowary, Bolków, Lubawka oraz Zamek Czocha. Podczas Rajdu Arado zaplanowano łącznie 9 inscenizacji i pokazów historycznych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

źródło: UM Bolków

foto: projektarado.pl

Dodaj komentarz