Blisko 50 tysięcy złotych muszą zwrócić głogowskie rodziny, które w ubiegłym roku bezprawnie pobrały świadczenie „500+”. W tym roku liczba rodzin, które pobierają pieniądze z tego programu, jest mniejsza.
W ubiegłym roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Głogowie wypłacił ponad 32 miliony złotych w ramach programu „Rodzina 500+”. Świadczenia trafiły do czterech tysięcy głogowskich rodzin. Jednak nie wszystkim ono przysługiwało.
– Zdarzyły się sytuacje, że pieniądze zostały nienależnie pobrane. W ubiegłym roku była to czterdzieści dziewięć tysięcy złotych – informuje Agnieszka Kupczyńska z głogowskiego MOPS-u.
W tym roku spadła liczba rodzin, którym przysługuje to świadczenie. W 2018 roku pobiera je 3 650 rodzin i już wiadomo że będą zwroty.
– W tym roku, na dzień 31 stycznia, wydano już decyzje o nienależnie pobranym świadczeniu na siedemnaście tysięcy złotych – dodaje urzędniczka. Najczęściej wydanie takiej decyzji wiąże się z tym, że osoby pobierające świadczenia nie zgłaszają zmian w swoim statusie finansowym. A zgodnie z ustawą każdą zmianę w dochodach należy zgłosić.
Zwroty dotyczą najczęściej rodzin, które zadeklarowały, że ich dochód nie przekracza 800 złotych na osobę. W takim przypadku 500 zł przysługuje także na pierwsze dziecko. Jeśli jednak kwota dochodu zostanie przekroczona, należy to bezzwłocznie zgłosić.
– Jeżeli osoba ma jakąś zmianę dochodową, ponieważ na przykład zmienia pracę, otrzymuje jakieś świadczenie zusowskie, to ma obowiązek zgłosić to, jeżeli jej świadczenie jest zależne od dochodu – tłumaczy Agnieszka Kupczyńska.
Rodziny, które pobrały świadczenia niezgodnie z prawem, będą musiały je zwrócić.