Opublikowany: wt, Wrz 10th, 2019

„Bezpieczny powrót do szkoły” w Lubinie

Najmłodsi lubinianie w ramach akcji „Bezpieczny powrót do szkoły” mogli usiąść na policyjnym motocyklu, poćwiczyć ciosy samoobrony, przejechać po rowerowym torze przeszkód czy poznać sprzęt wozu strażackiego. To coroczne działania profilaktyczne, które realizują tutejsi policjanci we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu.

Po raz 7. dzieci z Lubina pod okiem policjantów utrwalały swoją wiedzę na temat zagrożeń, jakie mogą je spotkać w drodze do szkoły.

– Przygotowaliśmy dla dzieci quiz z zasad ruchu drogowego, mogą wejść na policyjny motocykl i zapalić syreny. Pomagają nam strażacy, którzy prezentują sprzęt wozu bojowego. Uczymy najmłodszych samoobrony i przekazujemy wiedzę, jakich sytuacji powinni unikać. Takie działania zwiększają świadomość maluchów na temat bezpieczeństwa, a jednocześnie stanowią dobrą zabawę – wymienia asp. sztab Sylwia Serafin z lubińskiej policji.

Najmłodsi z uśmiechami na ustach korzystali ze wszystkich atrakcji. Tylko niektóre, jak choćby rowerowy tor przeszkód przygotowany przez policjantów drogówki sprawiał im problemy.

– Po torze nie da się przejechać na rowerze bez potknięcia. Znam przepisy, choć nie mam jeszcze karty rowerowej. Najtrudniejszy był slalom i wjazd na podwyższenie – mówi Robert, jeden z uczestników.

Dzieci z łatwością odpowiadają na zadawane pytania. W zamian od policjantów otrzymywały odblaskowe kamizelki i inne upominki.

– Co roku pojawiają się uczniowie lubińskich szkół w tej galerii i już widzimy, że mają swoje nawyki dotyczące bezpieczeństwa. Na torze mogą zaprezentować technikę jazdy na rowerze i z tym również radzą sobie coraz lepiej. Policjanci z komendy wojewódzkiej z chęcią przekazują dzieciom z całego regionu cenne wskazówki i wyjaśniają przepisy ruchu drogowego. Zwracamy szczególną uwagę na pieszych, w tym tych najmłodszych, bo nie są to chronieni uczestnicy ruchu drogowego – wyjaśnia asp. sztab. Tomasz Słuszniak z Wydziału Ruchu Drogowego KWP we Wrocławiu.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty krav magi.

– Takie ruchy jak prezentuje pan policjant przydadzą się, żebyśmy się obronili jakby ktoś chciał nas porwać – chórem krzyczą mali lubinianie.

W akcji wzięło udział około 250 dzieci z 10 lubińskich podstawówek. We wtorek w warsztatach wzięli udział uczniowie klasy 4-6. W środę odbędą się jeszcze zajęcia dla maluszków z klas 1-3. Na początku września dodatkowo policjanci udają się na wizyty do szkół.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..