Jak bezpiecznie przetrwać zimę (FOTO)

Zima to szczególna pora roku. Niskie temperatury i opady śniegu niektórych z nas cieszą, ale dla większości mogą stanowić poważne zagrożenie życia i zdrowia. Warto więc przestrzegać pewnych zasad bezpieczeństwa, które pomogą spokojnie przetrwać ten najtrudniejszy okres w roku.

W związku z ogromnymi mrozami panującymi nie tylko w naszym województwie, ale na terenie praktycznie całego kraju, Starostwo Powiatowe w Lubinie przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas zimy.

Prognozy pogodowe na najbliższe dni nie napawają optymizmem i wiążą się z wieloma zagrożeniami. Do takich niewątpliwie należą wychłodzenia i odmrożenia organizmu, zatrucia tlenkiem węgla, smog i, wbrew pozorom, także pożary. Szczególnie czujni w tym okresie powinni być również kierowcy. Często bowiem drogi są śliskie i o wypadek czy kolizję naprawdę nietrudno.

Jak radzi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, przy takich warunkach pogodowych powinniśmy pamiętać o takich sprawach jak m.in. odśnieżenie naszych dachów i chodników, usunięcie sopli z dachów, sprawdzenie naszych urządzeń grzewczych, dbałość o zwierzęta czy ubieranie się stosownie do pogody. Nie powinniśmy też zasłaniać kratek wentylacyjnych.

Wybierając się w podróż, nie zapominajmy o wymianie opon na zimowe, naładujmy telefon, zabierzmy też na wszelki wypadek ładowarkę. Zatankujmy auto i weźmy przewody do rozruchu silnika. Pamiętajmy też, by nie stosować alkoholu jako sposobu na rozgrzanie organizmu.

Dużą uwagę powinniśmy również zwrócić na dzieci i młodzież, korzystających z zimowego wypoczynku. – Przede wszystkim pamiętajmy, że na łyżwach ślizgamy się tylko w wyznaczonych do tego miejscach, a nartach zjeżdżamy tylko po oznakowanych trasach. Tragicznie może się zakończyć też dla nas przywiązywanie sanek do samochodów czy traktorów. Nie róbmy tego – przestrzega podinspektor Jacek Krajewski z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lubinie.

Zimowe zagrożenia i praktyczne porady zostały przedstawione również na poniższych grafikach. Warto je przejrzeć i się z nimi zapoznać. Być może dzięki temu unikniemy niepotrzebnej interwencji służb ratunkowych…

.

Fot. Starostwo Powiatowe w Lubinie

Dodaj komentarz

*

code