(Bez)bolesny obowiązek (WIDEO)

Kilkadziesiąt postępowań rocznie prowadzi głogowska prokuratura w sprawie osób, które nie stawiły się na kwalifikacje wojskowe. W tym roku wezwanie dostało blisko 600 osób z powiatu głogowskiego.

Za kilka dni rozpoczynają się kwalifikacje wojskowe. Wojskowy Komendant Uzupełnień zapewnia, że bać się nie ma czego, jednak stawić się trzeba.

 –  Jest to obowiązek, bezbolesny, ale obowiązek. Po badaniu lekarskim i otrzymaniu dokumentów wojskowych, taki młody człowiek zostaje automatycznie przeniesiony do rezerwy, bez odbycia służby wojskowej  – tłumaczy ppłk Piotr Mielniczuk.

Osoby, które się nie stawią przed komisją, mogą liczyć się z poważnymi represjami prawnymi.

 – Prezydent zawiadamia organy prokuratury o tym, że osoba ta popełniła przestępstwo – mówi Marek Wójcik z Prokuratury Rejonowej w Głogowie.

W ostatnich latach głogowska prokuratura prowadziła kilkadziesiąt takich postępowań. W 2016 roku były 82 takie doniesienia, w 2017 -58. Część z tych postępowań kończy się w sądzie.

– Osoba, która nie stawi się przed komisją musi liczyć się z konsekwencjami. Rozpoczyna swoje życie z piętnem przestępcy – dodaje Marek Wójcik.

Dlatego wszystkim, którzy w tym roku mają wezwanie przed komisję kwalifikacyjną przypominamy, że rozpoczyna się ona 19 lutego i potrwa do 13 marca.  W przypadku kiedy ktoś nie będzie mógł się stawić, należy o tym poinformować Urząd Miasta bądź Wojskową Komendę Uzupełnień.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..