Bez kolejki do polkowickiego żłobka

Na nowych zasadach ruszyła dziś rekrutacja do Żłobka Miejskiego nr 1 „Krasnal” w Polkowicach. Kolejek wreszcie nie było.

W ciągu niespełna godziny od otwarcia, rodzice złożyli dziś dwanaście podań o przyjęcie ich dzieci do żłobka.

– Poszło szybko, świetnie, choć wcześniej słyszeliśmy z żoną o kolejkach, chcieliśmy nawet brać urlop – powiedział nam Marcin Biadała, mieszkaniec Polkowic. – A trwało to jakieś dwie minuty.

W pierwszym dniu rekrutacji w żłobku był też burmistrz gminy, który przypomniał naszą informację z zeszłego roku i wypowiedź pana Mariana, który stał w kolejce, by zapisać wnuczka: „Ten problem jest od wielu lat, stąd kolejki i dyżury. Trzynaście lat temu też tu byłem, i było to samo”.

Od początku funkcjonowania placówki o przyjęciu dziecka decydowała kolejność składania wniosków. Stąd były kolejki i nawet kilkudniowe koczowanie przed żłobkiem.

– To był coroczny koszmar polkowiczan – podkreślił burmistrz Łukasz Puźniecki. – Kolejki rodziców pod żłobkiem, komitety kolejkowe, dyżury, listy, a także ignorancja poprzednich władz, które nie podejmowały żadnych działań, aby te kolejki zlikwidować. To przechodzi już do historii. W ciągu pięciu miesięcy naszych rządów udało nam się wprowadzić zmiany, a celem jest rekrutacja elektroniczna – dodał.

Uchwałą rady miejskiej wprowadzono zmiany w statucie żłobka. O przyjęciu dziecka do placówki zdecyduje teraz nie kolejność złożenia podania, ale liczba zebranych punktów. Obecnie jest 69 wolnych miejsc.

– Największą szansę na przyjęcie dziecka do żłobka daje zatrudnienie obojga rodziców – mówi Agnieszka Tomczak, dyrektor żłobka. – Liczymy na to, że wszystkie dzieci rodziców pracujących, czy uczących się w systemie dziennym, znajdą u nas miejsce.

Tak samo jak zatrudnienie, ważne jest też orzeczenie o niepełnosprawności dziecka czy to, że wychowuje się ono w rodzinie wielodzietnej. Jednak podstawowym warunkiem przyjęcia malucha do żłobka jest zamieszkanie na terenie gminy Polkowice, gdyż to z jej budżetu finansowana jest działalność placówki.

Rekrutacja potrwa do 15 czerwca. Wyniki mają być podane do wiadomości po 20 czerwca.

Czy są plany budowy drugiego żłobka w Polkowicach? Władze gminy zapewniają, że jeżeli będzie taka potrzeba, to taki powstanie. O tym jednak zdecyduje demografia. Na razie rozważana jest jedynie kwestia rozbudowy obecnej placówki.

Przy okazji dzisiejszej wizyty w żłobku burmistrz gminy znalazł też czas, aby poczytać maluchom bajki.

Fot. UR

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..