Będą współpracować nad Parkiem Archeologicznym

Przedstawiciele Gminy Gaworzyce i Stowarzyszenia Zagroda Dziadoszan podpisali porozumienie o współpracy ramowej w sprawie utworzenia Parku Archeologicznego „Dziedzictwo Dziadoszan” w Gostyniu.

Koncepcję utworzenia Parku przedstawili prezes stowarzyszenia Krzysztof Czapla i wiceprezes Mirosław Błażejewski podczas posiedzenia komisji rady gminy. Potem podpisano porozumienie o współpracy ramowej.

– Obie strony zobowiązują się do wzajemnego wspierania przy realizacji wspólnych przedsięwzięć w ramach swoich możliwości faktycznych i prawnych oraz do uwzględnienia spraw i interesów drugiej strony w swoich działaniach – informują pracownicy Urzędu Gminy Gaworzyce.

O sprawie pisaliśmy w grudniu zeszłego roku. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Zagroda Dziadoszan.

– Miejsce to zainspirowało nas występowaniem w rejonie Gostynia i Dalkowa unikatowego w skali naszego kraju oraz Europy Środkowej kompleksu osadniczego, który tworzą trzy grody, miejsce pogańskiego kultu słowiańskiego, osady, cmentarzyska oraz miejsce odkrycia skarbu kruszcu orientalnego – powiedział nam wtedy Krzysztof Czapla, prezes Stowarzyszenia.

Skarbem tym były srebrne monety pokryte pismem arabskim, pochodzące z perskiego emiratu Samanidów w Azji Środkowej.

– Zespół osadniczy jest dziedzictwem występującego na tym obszarze osadnictwa słowiańskiego, wchodzącego w skład domeny plemienia Dziadoszan – dodał prezes Czapla. – Pochodzi on z okresu plemiennego oraz wczesnopiastowskiego, czyli z czasów kiedy na tych obszarach formowało się państwo piastowskie.

Na tym terenie występują też relikty osadnictwa z epoki brązu, z czasów rzymskich i ze średniowiecza – na ten okres jest datowane kolejne grodzisko w Gostyniu, tzw. gródek stożkowaty, pierwotnie siedziba rycerska. Centralnym punktem kompleksu jest grodzisko zwane „Kowalowa Góra”, które było wielokrotnie badane przez archeologów.

Przypomnijmy, że celem Stowarzyszenia Zagroda Dziadoszan jest krzewienie dziedzictwa kulturowego Ziemi Głogowskiej, głównie tradycji słowiańskiej plemienia Dziadoszan.

Dodaj komentarz