Będą nas wozić elektryczne autobusy (WIDEO)

3-autobus-elektrycznyTrzy gminy z naszego regionu wpisały się dziś w nową wizję rozwoju Polski jako kraju z czystym powietrzem, wolnym od smogu, za to z… elektrycznymi autobusami komunikacji miejskiej. Przedstawiciele Lubina, Polkowic, Jawora i 38 innych samorządów podpisali dziś w Ministerstwie Rozwoju list intencyjny o współpracy z rządem. Razem będą rozwijać elektromobilność.

Impulsem do rozwoju polskiej gospodarki ma być Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ogłoszona niedawno przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Łącznie zawiera ona 185 projektów, mających służyć rozwojowi Polski w wymiarze gospodarczym, społecznym, środowiskowym i terytorialnym. Jedne są już w pełni wdrożone, inne dopiero wchodzą w fazę realizacji.

Strategia zawiera sześć głównych, tak zwanych flagowych projektów. Jednym z nich jest program elektromobilność, czyli produkcja pojazdów o napędzie elektrycznym oraz rozwój infrastruktury niezbędnej dla tego typu pojazdów, co m.in. pozwoli na rozwój ekologicznego transportu publicznego w polskich miastach.

Mateusz Morawiecki elektromobilność
Fot. Ministerstwo Rozwoju

– Dynamiczny rozwój branży e-busów, czy – szerzej mówiąc – polskiej branży elektromobilności to nie tylko czystsze powietrze w naszych miastach. To przede wszystkim tysiące nowych, wysoko płatnych miejsc pracy dla polskich specjalistów, silny impuls innowacyjny dla gospodarki oraz zwiększenie zdolności eksportowych Polski, bo przecież polskie e-busy już zdobywają rynki nie tylko europejskie, ale i światowe. Wiemy, że konkurencja jest wymagająca, chcemy jednak, aby polska branża elektromobilna w perspektywie kilku lat stała się istotnym elementem nowej światowej rewolucji przemysłowej – mówi wicepremier Mateusz Morawiecki.

Z 2,5 tysiąca polskich samorządów do projektu wybrano 41 gmin, w tym trzy z naszego regionu. Oprócz nich Dolny Śląsk reprezentuje też Wrocław. Polski Fundusz Rozwoju podpisał dziś z gminami list intencyjny w sprawie rozwoju elektromobilności. Dokument ten sygnowały również resorty energii i rozwoju.

Na koniec 2016 roku pojazdy z napędem elektrycznym stanowiły zaledwie 0,3 proc. wszystkich autobusów obsługujących komunikację zbiorową w polskich samorządach. Obecnie po ulicach pięciu miast jeździ w sumie 31 e-busów. Samorządy, które zawarły dziś porozumienie z rządem, reprezentują niemal 45 procent taboru autobusowego w Polsce. Poprzez udział w programie zadeklarowały, że do 2020 roku łącznie kupią 780 autobusów elektrycznych.

W przypadku Lubina projekt elektrobilności będzie realizowany wspólnie przez powiat, miasto Lubin, gminę wiejską Lubin oraz gminę Ścinawa. Samorządy będą też szukać innych partnerów w regionie. – To jeden z elementów komunikacji w Zagłębiu Miedziowym, łączący kolej i automobilność. Postanowiliśmy skorzystać z pomocy rządu. Nasz projekt wpisuje się w Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ministra Morawieckiego, został już zakwalifikowany, teraz możemy przystępować do realizacji – twierdzi prezydent Lubina Robert Raczyński.

Dodajmy, że rozwój elektromobilności wiąże się też z powstaniem nowych obszarów wymagających nakładów i kompetencji, jak infrastruktura ładowania i baterie. Rząd zapowiedział, że na cały program przeznaczy 19 mld zł.

 

źródło: Ministerstwo Rozwoju
źródło: Ministerstwo Rozwoju

MS/JD

Dodaj komentarz