Z autyzmem na co dzień (WIDEO)

Autyzm, mutyzm, Zespół Aspergera – jak sobie radzić z chorymi dziećmi i barierami społecznymi? W Jaworze powstało stowarzyszenie „Budujemy Mosty”, które zrzesza przede wszystkim rodziców dzieci dotkniętych autyzmem. Ich działania na co dzień wspiera  Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji, zapewniając dostęp do specjalistów i udostępniając lokal.

Przed siedzibą PORE powstał ogródek, który wiosną zakwitnie na niebiesko, czyli w kolorze symbolizującym autyzm. O problemie informują tablice, na których znajdziemy podstawowe informacje na temat tych przypadłości oraz kontakt do rodzin funkcjonujących z dziećmi chorymi na autyzm, mutyzm, czy Zespół Aspergera.

– Chcemy budować wirtualny most pomiędzy tzw. zdrowym społeczeństwem a naszymi dziećmi, które funkcjonują inaczej – mówi prezes Stowarzyszenia, Renata Sosnowska-Noworól. Okazuje się, że inaczej, wcale nie znaczy gorzej. Dzieci autystyczne często są bardzo zdolne i doskonale sobie radzą w szkołach, na studiach i odnoszą sukcesy sportowe. Bariery stawiają im ludzie, często nieświadomi, np. panicznie izolując się od dzieci dotkniętych chorobą. Ze względu na inny system nerwowy dzieci z autyzmem inaczej reagują na bodźce zewnętrze sprawiając w ten sposób sobie i innym trudności. Jak je pokonywać? Jaworski PORE dysponuje specjalistami, ale jedną z najskuteczniejszych dróg pomocy jest grupa wsparcia.

– Rodzin dotkniętych autyzmem zaczęło się pojawiać coraz więcej. Na początku było to kilka osób, z czasem grupa zaczęła się rozrastać – mówi Ewa Suchecka, psycholog i wiceprezes Stowarzyszenia. W ramach grupy wsparcia rodziny wymieniają się doświadczeniami, dzielą swoimi sukcesami i porażkami. Pozytywnie o działalności Stowarzyszenia wyraża się dyrektor PORE, Dorota Domińska-Werbel. – Na początku była to mała grupa osób. Rodzice znaleźli wsparcie w naszym Ośrodku ale też poszukiwali miejsca do spotkań, by móc rozmawiać o swoich problemach ze specjalistami i ze sobą nawzajem.

Autyzm – złożone zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, charakteryzujące się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji interpersonalnych, zubożeniem i stereotypowością zachowań oraz trudnościami z integracją wrażeń zmysłowych.
Mutyzm – brak kontaktu werbalnego przy nieuszkodzonych ośrodkach mowy. Przyczyną mogą być działania świadome, zaburzenia lękowe, zaburzenia psychotyczne lub zaburzenia emocjonalne.
Zespół Aspergera – całościowe zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu. Obejmuje przede wszystkim upośledzenie umiejętności społecznych, trudności w akceptowaniu zmian, ograniczoną elastyczność myślenia przy braku upośledzenia umysłowego oraz szczególnie pochłaniające, obsesyjne zainteresowania.

Materiał wideo:

Dodaj komentarz