Aureliusy wracają do Złotoryi. Ostatni dzwonek na zgłaszanie kandydatów

Do wtorku, 18 września mogą się zgłaszać przedsiębiorcy, którzy zamierzają ubiegać się o Aureliusy, czyli nagrody gospodarcze dla najlepszych firm w Złotoryi i okolicach. Burmistrz Robert Pawłowski chce po raz drugi wyróżnić tych przedsiębiorców, którzy przyczyniają się do budowania wizerunku Złotoryi jako miejsca atrakcyjnego dla biznesu. Zdobywców sześciu statuetek – bo tyle jest w tym roku kategorii – poznamy za niespełna miesiąc.

Aurelius został ustanowiony w ubiegłym roku przez burmistrza. Jest to prestiżowe wyróżnienie dla najlepszych przedsiębiorców, wnoszących znaczący wkład w rozwój gospodarczy miasta oraz budujących pozytywny wizerunek Złotoryi w kraju i zagranicą. Podczas pierwszej edycji nagrody przyznano jest w pięciu kategoriach: Innowator, Ambasador, Lokomotywa, Debiutant oraz Firma Roku. Wśród warunków, jakie musieli spełnić startujący w nim kandydaci, było m.in. posiadanie siedziby lub wykonywanie działalności na terenie Złotoryi lub powiatu złotoryjskiego, przestrzeganie przepisów prawa, a także rzetelnie regulowanie należności o charakterze publicznoprawnym. Do konkursu stanęło wówczas pięć firm.

W tym roku statuetki rozdane będą w sześciu kategoriach, w tym w dwóch, które znamy już z poprzedniej edycji konkursu. To Lokomotywa – czyli tytuł dla firm mających istotny wpływ na lokalną gospodarkę z uwagi na skalę działalności i wielkość zatrudnienia – oraz Ambasador – w tym przypadku o nagrodę powalczą te przedsiębiorstwa, które poprzez produkcję lub świadczenie usług, a także eksport, promują nasze miasto i region.

Pozostałe cztery kategorie są zupełnie nowe. Urząd Miejski w Złotoryi, który jest organizatorem konkursu, wprowadził je, by uatrakcyjnić rywalizację i wyakcentować te aspekty lokalnej gospodarki, których na co dzień zwykle nie dostrzegamy. Tak więc będziemy mieli nagrody w kategoriach Firma rodzinna oraz Mikrofirma, a także Działalność nieszablonowa. W tej pierwszej zgłaszać można przedsiębiorstwa budowane na lata, prowadzone przez jedną rodzinę przynajmniej w drugim pokoleniu. W drugiej statuetki powędrują do najlepszej firmy zatrudniającej do 10 osób i działającej na rynku nie dłużej niż 3 lata. I wreszcie trzecia nowość, czyli biznes nieszablonowy – tutaj chodzi o zademonstrowanie na szerszym forum firm, które umykają utartym schematom.

Szczególnym wydarzeniem tegorocznego Aureliusa będą wyróżnienia w kategorii Siła tradycji, w której uhonorowane zostaną firmy działające na rynku od początku transformacji ustrojowej. W przyszłym roku minie bowiem 30 lat od wprowadzenia tzw. ustawy Wilczka – prawa o działalności gospodarczej, które było pierwszym wyłomem w systemie realnego socjalizmu i w praktyce już w 1989 r. skutkowało powołaniem do życia 2,5 mln firm. Zgodnie z szacunkami złotoryjskiego ratusza, takich przedsiębiorstw, w tym również zakładów rzemieślniczych, jest w Złotoryi ok. 40.

Kandydatów do nagrody można zgłaszać do 18 września. W tym celu trzeba wypełnić formularz i wysłać go drogą elektroniczną, tradycyjną pocztą lub złożyć osobiście w Urzędzie Miejskim w Złotoryi. Formularz zgłoszeniowy on-line został też uruchomiony na stronie www.aurelius.zlotoryja.pl. Nabór kandydatów do nagrody jest otwarty, co oznacza, że zgłoszenia może dokonać każdy mieszkaniec Złotoryi.

O tym, do kogo trafią nagrody, zdecyduje tak jak w ubiegłym roku kapituła konkursu. To ona wybierze najpierw nominatów w poszczególnych kategoriach, a następnie zwycięzców. Tym razem zasiądą w niej: Justyna Bielawska – właścicielka firmy Ragaba z Wojcieszowa, wiodącego producenta komponentów meblowych w Polsce, Krzysztof Bramorski – honorowy konsul Luksemburga na Dolnym Śląsku, radca prawny specjalizujący się w inwestycjach zagranicznych i prawie gospodarczym, oraz Andrzej Piekut – starszy Cechu Rzemiosł Różnych działającego w Złotoryi od 1946 r., który w tym roku po raz pierwszy jest partnerem Aureliusa.

Uroczysta gala z ogłoszeniem wyników konkursu odbędzie się w środę 3 października o godz. 17 w Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji. Zwycięzcy otrzymają statuetkę i dyplom. Laureaci przez rok będą mogli używać logo nagrody w prezentacji swoich firm. Nazwy zwycięzców będą się też pojawiały podczas promocji gospodarczej Złotoryi, aż do kolejnej edycji Aureliusa.

Dodaj komentarz