Opublikowany: wt, Wrz 8th, 2020

Archeologiczne odkrycia z XIII wieku

Głogowska starówka wciąż kryje wiele tajemnic. Przekonali się o tym archeolodzy, którzy prowadzą właśnie prace na jej kolejnym kwartale. Na placu w pobliżu ruin kościoła świętego Mikołaja odkryto bowiem piwnice dawnych kamienic. Niektóre nawet z zachowanymi pozostałościami sklepień.

Wkrótce w tym miejscu powstać powinien kolejny blok mieszkalny, który wybudować ma deweloper. To jednak musi zostać poprzedzone pracami archeologicznymi, które właśnie się toczą. I już natrafiono na ciekawe odkrycie.

– Niedawno wyeksplorowaliśmy piec nowożytny, renesansowy, w którym udało się odkryć dosyć wczesne żelazko. Ono jest datowane na około połowę XVI wieku, a więc prawdopodobnie będzie najstarszym w naszych zbiorach – mówi Jakub Szejt, głogowski archeolog. – Poza tym znaleźliśmy też ceramikę, w tym artystyczną – dodaje.

Najstarsze elementy odkrywanej architektury pochodzą z połowy XIII wieku. Tak samo zabytki ruchome. Na razie trudno określić, jak wielkie znaczenie dla badaczy historii głogowskiej starówki, będą miały znaleziska.

Łącznie archeolodzy odsłonili w tym miejscu aż szesnaście reliktów kamienic. Być może to jeszcze nie koniec, bowiem ich prace potrwają do końca września.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..