Archeolodzy wykopują historię w sercu miasta (WIDEO)

Każda współczesna, komercyjna nawet, budowa to doskonała okazja dla badaczy do wykopalisk. Taka właśnie nadarzyła się niemal w samym centrum Legnicy, gdzie deweloper niebawem postawi apartamentowiec. Zanim to się stanie, teren pozostaje bramą do wiedzy o średniowiecznych zwyczajach mieszkańców.

Zanim powstanie deweloperski budynek, swoją pracę mają do wykonania archeolodzy, którzy podczas badań technicznych szukają śladów dawnych czasów w mieście. Obecnie w samym centrum natknęli się na pozostałości po zabudowaniach z XIV i XIII wieku, które zdradzają, czym wtedy w tym miejscu zajmowali się rzemieślnicy.

Na terenie, najprawdopodobniej, rzemieślniczego kwartału archeolodzy znaleźli grzebyki, monety, klamry do pasa, kramarskie odważniki czy naczynia. W odkopanej kloace trafili na ludzkie żuchwy. Znalazło się także coś wyjątkowego, być może nawet w skali kraju.

Więcej w materiale wideo TVREGIONALNA.PL:

Wszelkie znalezisko zostaną teraz opracowane i udokumentowane. Później trafią do muzeum. Pracujący na miejscu archeolodzy liczą, że wraz z Muzeum Miedzi w Legnicy przygotują czasową wystawę, która przybliży odwiedzającym czasy XIII czy nawet XII-wiecznego nadkaczawskiego grodu.

Dodaj komentarz

*

code