LEGNICKIE POLE. Szukają pamiątek po legendarnej bitwie

wykrywacze-metaliPo raz kolejny będą próbowali dotrzeć do pamiątek po starciu z Tatarami. Tym razem karkołomnego zadania podejmą się pracownicy Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Georga-Augusta w Getyndze.

Wstępne powierzchniowe badania archeologiczne na terenie gminy wznowione zostaną 31 sierpnia i potrwają do 4 września. Projekt naukowy – noszący nazwę „Bitwa Legnicka 1241r. Badania archeologiczne pola bitwy z Tatarami” – ma zlokalizować miejsca bitwy rycerzy Henryka Pobożnego z Tatarami w kwietniu 1241 roku.

Na tym terenie program realizowany jest już od dwóch lat. Koordynatorem powierzchniowych badań wykopaliskowych ze strony PAN-u jest doktor Dominik Nowakowski, natomiast pracami odkrywkowymi kieruje prof. Felix Biermann.

Pierwsza część badań, realizowanych w 2014 roku, nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Oprócz licznych historycznych artefaktów, znalezionych na okolicznych polach, niczego ciekawego nie odkryto. Miejsca, w którym rozegrała się historyczna batalia, która zdecydowała o losach średniowiecznej Europy, nie udało się ustalić.

Prace będą miały charakter powierzchniowego badania pól z użyciem profesjonalnych i nieinwazyjnych wykrywaczy metali. Wszystkie znaleziska są zabezpieczane, opisywane, katalogowane i magazynowane w instytucie.

ŹRÓDŁO UG LP

Dodaj komentarz