Przedstawiciele 36 państwowych uczelni zawodowych z całego kraju rozmawiają od dziś m.in. o skutkach niżu demograficznego, który doskwiera polskiemu szkolnictwu wyższemu, oraz o monitorowaniu karier swych absolwentów. Gospodarzem zjazdu, po raz drugi w historii, jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy.
Jeden z rektorów przyznał, że młodzież wynosi coraz słabszą wiedzę ze szkół średnich. – Większość mentalnie nie dorosła do studiów i prawda jest taka, że trzy dekady temu maturzysta był więcej wart na rynku pracy niż niejeden dzisiejszy absolwent szkoły wyższej – ubolewa doświadczony wykładowca w randze belwederskiego profesora.
Od czwartku do soboty uczestnicy XX Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych (KRePSZ) mają w planach – oprócz wielu sesji i dyskusji – spotkanie z prezydentem miasta i zwiedzanie Huty Miedzi Legnica.
W obradach plenarnych uczestniczą lub będą uczestniczyć m.in. wiceminister edukacji narodowej Tadeusz Sławecki, wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli dr Marian Cichosz oraz wicewojewoda dolnośląski Ewa Mańkowska.
Konferencja Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych jest zrzeszeniem reprezentantów polskich publicznych szkół zawodowych. Jej celem jest ich współpraca, dbanie o interesy i reprezentacja w środowisku szkolnictwa wyższego zarówno w kraju, jak za granicą.
JOM