POLKOWICE. Podsumowali porozumienie w cieniu rozbudowy zbiornika Żelazny Most

ZBIOR_ZMPlanowana rozbudowa Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most”, czyli zbiornika „ŻM”, o kwaterę południową była powodem podpisania w lipcu 2014 roku porozumienia między gminą Polkowice i KGHM, przy asygnacie sołtysów pięciu wsi: Żelaznego Mostu, Pieszkowic, Dąbrowy, Tarnówka i Komornik, na których terenie znajduje się ta budowla. Dokument zawiera 26 punktów. W tym tygodniu podczas spotkania w polkowickim ratuszu podsumowano ich dotychczasową realizację.

W porozumieniu zawarto zobowiązania KGHM w sześciu kluczowych obszarach: praca w miedziowej spółce, wypoczynek dla dzieci, opieka zdrowotna, sanatoria dla dorosłych, oczyszczanie rowów oraz szkody górnicze. Zostało ono podpisane na dwa lata, z możliwością przedłużenia go.

Co od lipca zeszłego roku zostało zrealizowane? W koncernie zatrudniono osiem osób z pięciu wsi, a 56 dzieci wyjechało na zimowisko do Szklarskiej Poręby. Przebadano 91 osób w ramach tzw. białych sobót – KGHM zorganizował transport, a także lekarzy specjalistów. Sprawdzono 77 studni i dwa ujęcia wody powierzchniowej. To część tego, co zostało zrobione.

– Z większości zobowiązań KGHM się wywiązał i złożył deklarację, że w przyszłym roku będzie kontynuować podjęte dotychczas działania – informuje Konrad Kaptur, rzecznik urzędu gminy. – Zapowiedziano, między innymi, dalsze finansowanie wyjazdów dzieci na wypoczynek, tym razem letni, organizację „białych sobót” oraz zaangażowanie w rozwiązywanie problemu szkód górniczych.

Alina Żmuda, sołtys Pieszkowic pozytywnie ocenia dotychczasową współpracę w ramach porozumienia.

– Mamy nadzieję, że do 2016 roku wszystkie punkty zostaną zrealizowane – powiedziała nam.

Dodajmy, że podpisanie dokumentu poprzedziły wielogodzinne dyskusje, podczas których omawiano setki postulatów zgłaszanych przez mieszkańców pięciu wsi. Emocji nie brakowało, bo i oczekiwania były spore.  

ZBIOR_ZM1– Ale ostatecznie udało się, podpisaliśmy porozumienie, które wytycza kierunek przyszłych relacji z KGHM. Relacji opartych na partnerstwie i poszanowaniu praw mieszkańców, którzy przecież ponoszą konsekwencje wynikające z tego, że mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika „Żelazny Most” – mówił wtedy Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

– KGHM to firma odpowiedzialna społecznie – podkreślał Herbert Wirth, prezes miedziowej spółki. – Rozbudowa OUOW „Żelazny Most” o kwaterę południową ma kluczowe znaczenie dla przyszłości KGHM. Może być ona zrealizowana tylko przy współpracy z lokalnym samorządem oraz mieszkańcami. Dla tej współpracy niezwykle istotny jest dialog społeczny i rzetelna wymiana informacji. Temu, między innymi, służyły negocjacje, które prowadziliśmy z władzami gminy Polkowice oraz mieszkańcami obszarów wiejskich bezpośrednio sąsiadujących ze zbiornikiem. Bardzo się cieszę, że udało nam się osiągnąć porozumienie – dodał.

UR/FOT. UG POLKOWICE/UR 

 

Dodaj komentarz