Całkowity zakaz połowu ryb na całym dolnośląskim odcinku rzeki Odry wprowadził zarząd województwa dolnośląskiego. To pokłosie tego, co od kilku dni dzieje się w tej sprawie. Z rzeki wyławiane są śnięte ryby czy bobry. W próbkach wody nie wykryto mezytylenu – czytamy tymczasem na stronie WIOŚ we Wrocławiu.
Tak radykalna decyzja ma przede wszystkim chronić ludzi przed ewentualnym zatruciem, gdyby zjedli ryby złowione w Odrze.
– Miej więcej od wtorku docierały do nas sygnały, że coś złego dzieję się na Odrze. Zaczęliśmy badać sprawę. Okazało się, że pojawiły się śnięte ryby, ale tez i inne zwierzęta w Odrze. Wobec tego zaczęliśmy interweniować we wszystkich państwowych służbach i w czwartek na wniosek Wód Polskich i lekarza weterynarii podjęliśmy w trybie pilnym uchwałę o zakazie połowu ryb do czasu wyjaśnienia sytuacji, co tak naprawdę się w Odrze dzieje. Służby państwowe mówią, że w ciągu tygodnia będzie wiadomo, co w tej wodzie się znajduj, że tak długo trzeba czekać na wyniki – informuje Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Zakaz będzie obowiązywał co najmniej do 30 września. Samorząd Województwa Dolnośląskiego prosi również, by nie wchodzić do Odry, nie kąpać się w rzece i przypilnować zwierząt, aby również do niej nie wchodziły.
– My już zadeklarowaliśmy pomoc, tak jak to było przy okazji zanieczyszczenia rzeki Barycz. Kupiliśmy specjalne pompy do natleniania rzeki, wtedy rzeka szybciej się odradza i tę pomoc deklarujemy jako zarząd województwa. Będziemy również chcieli pomóc w zarybianiu rzeki, żeby odzyskać tę florę i faunę w rzece szybciej niż zaszłoby to naturalnie. Rozmawiałem już w tej sprawie z prezesem stawów milickich – zapewnia Krzysztof Maj.
Po 1 sierpnia w żadnej z pobranych prób z rzeki Odry w województwie dolnośląskim nie stwierdzono obecności mezytylenu – czytamy na stronie WIOŚ we Wrocławiu. W wodzie z Odry stwierdzono wysoki poziom rtęci – poinformował tymczasem wczoraj wieczorem jeden z niemieckich portali . Jej stężenie miało być tak wysokie, że na urządzeniach pomiarowych zabrakło skali, zlecono więc ponowne badania. – Jeszcze dziś przedstawimy wyniki naszych badań w tej kwestii – zapowiedział w rozmowie z portalem TuWroclaw.com Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Materiał wideo dostępny poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=uXwtVNn1iGI