To pierwsza taka placówka w Zagłębiu Miedziowym. Pomoc i fachową całodobową opiekę otrzymają tu osoby z niepełnosprawnością. „Ostoja” została dziś oficjalnie otwarta i niebawem przyjmie już pierwszych podopiecznych.
W nowoczesnym i w pełni przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych budynku opiekę znajdzie około 50 osób. Wolnych zostało już tylko kilkanaście miejsc.
– Rozmawiamy głównie najpierw o mieszkańcach Lubina, później mieszkańcach powiatu, a później o innych, jeśli starczy miejsc – informuje Dariusz Jankowski, prezes stowarzyszenia Równe Szanse w Lubinie.
– Jest przeznaczony dla osób niepełnosprawnych, które nie mogą mieć takiej opieki zapewnionej w domach, potrzebują jednak całodobowej opieki, rodziny pracują, albo tej rodziny nie ma – dodaje Joanna Widawska, dyrektor ośrodka Ostoja.
Wszystkich pokoi jest w sumie 25. W każdym jest łazienka dostosowana do osób niepełnosprawnych, również tych którzy leżą w łóżkach. W ośrodku podopieczni będą rehabilitowani. Czekają na nich również zajęcia terapeutyczne. Wszystkie dostosowane do potrzeb i możliwości mieszkańców ośrodka. Placówka, która powstawała przez pięć lat jest pierwszym takim w regionie Zagłębia Miedziowego.
– Nasze społeczeństwo się starzej, osoby, które muszą pracować do 60 roku życia, nie zawsze są w stanie opiekować się swoimi bliskimi. Dlatego to bardzo ważne, że w Lubinie powstało takie miejsce. Jest piękne i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Jadwiga Musiał, przewodniczą rady powiatu lubińskiego.
– Dzięki zaangażowaniu prezesa stowarzyszenia powstało to dzieło, której jest niezmiernie potrzebne – podkreśla Andrzej Pudełko, naczelnik wydziału oświaty urzędu miejskiego w Lubinie.
– To wielka duma dla Lubina. Jestem całym sercem z niepełnosprawnymi. Są to wspaniali ludzie, uśmiechnięci i taki dom im się należy – mówi Bogusława Potocka, przewodnicząca rady miejskiej w Lubinie.
„Ostoja” powstała dzięki pomocy darczyńców. Miesięczny koszt pobytu to około pięć tysięcy złotych.