Zakład Aktywności Zawodowej w Świerzawie otrzyma finansową pomoc

Zarząd Województwa Dolnośląskiego wspiera Zakłady Aktywności Zawodowej. Do tych ważnych instytucji trafi łącznie 1 111 000 złotych. Wśród nich jest również zakład w Świerzawie koło Złotoryi. 

Epidemia wpływa na funkcjonowanie podmiotów ekonomii społecznej. Dotyczy to również Zakładów Aktywności Zawodowej. Ich działalność w czasach pandemii jest utrudniona. Funkcjonowanie ZAZ-ów oparte jest na pracy osób z niepełnosprawnościami, która w warunkach koronawirusa stała się niemożliwa, bądź jest mocno ograniczona. W związku z tym zmniejszyły się przychody ZAZ-ów ze sprzedaży towarów czy świadczonych usług. Najbardziej dotkniętym obszarem ich działalności, gdzie najwyraźniej widać negatywny wpływ wirusa są usługi dla branży hotelarskiej czy usługi cateringowe.

W województwie dolnośląskim istnieje osiem Zakładów Aktywności Zawodowej, z czego dwa powstały w tej kadencji Zarządu Województwa: ZAZ w Oławie oraz w Dzierżoniowie. ZAZ-y to bardzo ważne miejsca na mapie naszego regionu. Tutaj osoby z niepełnosprawnościami uczą się określonych czynności w danej dziedzinie, rozwijają posiadane umiejętności, zdobywają doświadczenie, by później móc wejść na otwarty rynek pracy. ZAZ-y przygotowują osoby z niepełnosprawnościami do życia w otwartym środowisku, pomagają w realizacji pełnego, niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę ich indywidualnych możliwości. Dlatego należy dbać o ten dorobek, który stworzyliśmy na Dolnym Śląsku i wzmacniać go. Tym bardziej, że utworzenie ZAZ-u wymaga wielu nakładów oraz zaangażowania.

– ZAZ-y to niezwykle istotne miejsca. Jak wielu podmiotom, również im trzeba pomóc, by przetrwały czas epidemii. Zaz jest typowym przedsiębiorstwem społecznym. Jego cele polegające na tworzeniu miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami oraz zapewnieniu im szans na integrację społeczną i zawodową osiągane są dzięki działalności ekonomicznej. W związku z epidemią ta działalność została czasowo wstrzymana, co miało wpływ na ich sytuację finansową. Samorząd Województwa dostrzega ten problem. Wspieraliśmy Zazy przed epidemią. Jednak teraz, w związku z zaistniałą sytuacją robimy to w większym zakresie. Znaleźliśmy dodatkowe środki. Chcemy, by osoby z niepełnosprawnościami mogły realizować się i by epidemia nie stała temu na przeszkodzie – podkreśla wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. 

Lista wspieranych Zaz-ów:

  • Zakład Aktywności Zawodowej z siedzibą w Świerzawie,
  • Zakład Aktywności Zawodowej „Celestyn” z siedzibą w Mikoszowie,
  • Zakład Aktywności Zawodowej „Rosa” Caritas Diecezji Legnickiej z siedzibą
    w Jeleniej Górze
  • Wrocławskiego Zakładu Aktywności Zawodowej z siedzibą we Wrocławiu,
  • Zakładu Aktywności Zawodowej – Zakład Usługowy „Nadzieja” z siedzibą
    w Wałbrzychu,
  • Zakładu Aktywności Zawodowej „VICTORIA” z siedzibą w Wałbrzychu
  • Zakładu Aktywności Zawodowej PSONI z siedzibą w Dzierżoniowie, którego organizatorem jest Polskie Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Dzierżoniowie
  • Zakładu Aktywności Zawodowej z siedzibą w Oławie, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Tęcza” w Oławie. 

Dodatkowe środki będą wykorzystane na pokrycie:

– zwiększonych kosztów wynikających z przepisów związanych ze stanem epidemii
(np. dodatkowe koszty transportu, ponieważ można przewozić jednocześnie mniej osób; koszty na środki ochrony osobistej),

– kosztów poszerzenia profilu produkcji czy usług w celu uzyskania dodatkowego źródła utrzymania pozwalającego na zniwelowanie skutków obniżenia lub zaprzestania działalności w innych działach. (np. zakup maszyny do szycia, zakup urządzenia do produkcji m.in. przyłbic),

– kosztów stałych związanych z prowadzoną działalnością wytwórczą lub usługową, która teraz została zaprzestana lub ograniczona. Są to koszty, które zakład musi pokryć ale z uwagi na brak przychodów z działalności „gospodarczej” nie posiada środków.

Dodaj komentarz